Connect with us

Dünya

Çin’de Monkey B virüsünden ilk ölüm gerçekleşti

Çin’in başkenti Pekin’den korkutan bir haber geldi. 53 yaşındaki bir erkek veteriner, “Monkey B” (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkede “Monkey B” (BV) virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşmiş oldu.

Published

on

Çin’in başkenti Pekin’de 53 yaşındaki veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.

Mart başında ölmüş iki maymunu inceleyen 53 yaşındaki veteriner cerrah, BV virüsüne yakalandı. Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Testler sonucunda sadece BV virüsü pozitif çıktı

Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı.

Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi.

Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarının testlerinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı. Virüsün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit oluşturabileceği ifade edildi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar