Connect with us

Dünya

Çin’den Biden’a: Siz de ABD’deki gizemli salgını açıklayın

ABD Başkanı Joe Biden’ın, koronavirüsünün kökenlerinin laboratuvar teorisi de dahil olmak üzere araştırılması için istihbarat servislerini yetkilendirmesi Pekin’in tepkisini çekti.

Published

on

By

ABD Başkanı Joe Biden’ın selefi Donald Trump’ın izinden giderek koronavirüsün kökeniyle ilgili 90 gün içinde yeni istihbarat raporu talep etmesi Pekin’i kızdırdı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Biden’ın virüsün Çin’deki bir laboratuvardan sızdığı teorisinin araştırılmasını istemesi üzerine ABD’den, 2019’da Kuzey Virginia eyaletini kasıp kavuran gizemli solunum yolları hastalığı ve Wisconsin’de e-sigara kaynaklı bir hastalığın salgına dönüşmesiyle ilgili izahat talep etti.

Sputnik’in aktardığına göre, Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian ABD’nin pandemide kendi rolü üzerine düşünmesi ve sorumluluğu sadece Çin’in üstüne atmaması gerektiğini söyledi. Zhao, ABD’deki 33 milyon vaka ve 600 bin ölüme dikkat çekerek “Vicdanınız ne kadar temiz” sorusunu yöneltti. Irak’ın kitle imha silahları hakkında dünyayı yanıltan istihbarat kurumlarının şu anda korona virüsünün araştırılması için kullanıldığını dile getiren Çinli sözcü, “Aynı zamanda ABD’deki Fort Detrick Üssü’nün şüphe dolu olduğunu vurgulamak istiyorum” diyerek ABD’nin 200’den fazla biyolojik laboratuvarında ne kadar sır saklandığını sordu.

Temmuz 2019’da Kuzey Virginia eyaletinde açıklanamayan bir solunum yolları hastalığının ve Wisconsin eyaletinde e-sigara kaynaklı bir hastalık salgınının patlak verdiğini hatırlatan Zhao, “ABD, bu vakalarla ilgili ayrıntılı veri ve enformasyonu uluslararası topluma ne zaman sunacak? ABD, uluslararası topluma açıklama borçlu” dedi.

Çin Komünist Partisi bağlantılı Global Times gazetesi de, ‘laboratuvar sızıntısı teorisi daha fazla araştırılacaksa ABD’nin tesislerine girilmesine de izin verilmesi gerektiğini’ yazdı.

Maryland eyaletindeki Fort Detrick Üssü’nün ev sahipliği yaptığı biyolojik silahlar dahil biyoteknoloji laboratuvarları, Çin’in Twitter’ı konumundaki Weibo’da en sıcak gündem konularından biri. 2019’da Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, güvenlik endişeleri nedeniyle Fort Detrick’in mikrop araştırma laboratuvarını kapatmıştı.

Kaynak: Sputnik

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar