Connect with us

Dünya

Çin’den çıkış yapan Bitcoin madencileri için Rusya harekete geçti

Çin’in kripto paralara karşı gelişen yasakçı tavrı, komşu ülkeleri harekete geçirdi. Birçok madencinin Kazakistan’ı tercih etmesi üzerine Rusya’daki bazı organizasyonlar, madencileri ülkeye çekebilmek için bir çalışma başlattılar.

Published

on

Çin’de Mayıs ayında başlatılan anti-kripto para operasyonu, çevre ülkeler ve Kuzey Amerika bölgesindeki madencilik tesislerine yaradı. Bu durumdan en çok kâr sağlayan ülkelerin başında Kazakistan gelirken, Rusya da pastadan pay almak için harekete geçti.

Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zincir Birliği (RACIB), federal ve bölgesel otoritelerin yanı sıra devlet kurumlarıyla da iletişime geçerek, Çin’den çıkış yapan madencileri ülkeye çekmek için çalışma başlattı. Birlikten konuyla ilgili bugün bir de açıklama yapıldı.

“Soğuk, büyük ve elektrik sorunu olmayan…”

Açıklamada Rusya’nın dünyanın elektrik üreten en büyük 5 ülkesinden biri olduğu, iklim şartlarından ötürü madencilerin cihaz soğutmak için fazladan masraf yapmak zorunda kalmaması, konuyla ilgili ülkede çok fazla profesyonel çalışan olması ve Rusya’nın coğrafi büyüklüğü sebebiyle geniş tesislerin kurulumunda zorluk yaşanmayacağı gibi birçok olumlu faktörden bahsedildi. Duyuruda ayrıca RACIB’in, enerji sektöründeki şirketler ve devlet kurumlarıyla da konu hakkında sürekli iletişim halinde olduğu aktarıldı.

“Yüzde 25’lik hash rate’i oluşturan grup bizle çalışıyor”

Birliğe göre ayrıca, dünya hash rate’inin yüzde 25’ini oluşturan Çinli bir grup madenci de RACIB ile birlikte çalışıyor ve yenilenebilir enerjiyle üretim yapan tesisler kurmak ileriye dönük hedefler arasında:

“Şu anda, RACIB’nin bu projedeki en büyük yabancı ortağı, Bitcoin’in küresel hash oranının yüzde 25’inden fazlasını kontrol eden Çin’deki en büyük madencilik şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumdur. Öte yandan oluşturduğumuz çalışma gruplarıyla tamamen yenilenebilir enerjiyle güç sağlanan madencilik tesisleri kurmayı da plânlamaktayız”

Bilindiği üzere, Mayıs ayı öncesine kadar dünya hash rate’inin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan Çinli madenciler, Xi Jinping hükumetinin aldığı “yeşil enerji” kararının ardından kepenk indirmek zorunda kalmış ve ülkeyi terk etmeye başlamışlardı.

Kaynak: Uzmancoin.com

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar