Connect with us

Gündem

Çinli temsilci, ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeleri göçmenlerin insan haklarına saygı göstererek onları ayrımcılık yapmadan korumaya çağırdı

Çin temsilcisi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi oturumunda Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralyalı ve İngiliz özel güvenlik şirketlerinin insan hakları ihlallerini “endişe verici” olarak değerlendirdi.

Published

on

By

BM İnsan Hakları Konseyi’nin (İHK) 45’inci oturumu ve İHK Paralı Askerler Sorunu Çalışma Grubu arasında düzenlenen diyalogta konuşan Çinli temsilci, çalışma gurubu tarafından sunulan raporda belirtildiği üzere ABD, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerin özel güvenlik şirketlerine yönelik denetleme tedbirleri alınmadığı için göçmenlerin maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin endişe verici olduğunu kaydetti.

Çin temsilcisi, raporda yer verilen ABD ve Avrustalya gibi ülkelerin özel güvenlik şirketlerinin göçmenleri kötü koşullarda göz altına aldığı, çok sayıda göçmen çocuğun ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığı gibi sorunlarla yakından ilgilendiklerini belirtti.

İlgili ülkeleri göçmenlerin insan haklarına saygı göstererek onları ayrımcılık yapmadan korumaya çağıran Çinli temsilci, özel güvenlik şirketlerine etkili yasal denetim getirilmesi gerektiğini de ifade etti.

Diyaloğa katılan Küba, Venezuela ve İran gibi ülkelerin temsilcileri de söz konusu ülkelerin özel güvenlik şirketlerinin insan haklarını ihlal girişimlerinden duydukları endişeleri iletti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar