Connect with us

Türkiye

‘Çıplak’ köyünün ‘çıplaklar kampı’ sanılmasına köylü halkından tepki

“Burada malı mülkü olmayana çıplak derler”

Published

on

By

Çanakkale merkeze bağlı, 350 nüfuslu Çıplak köy, adından dolayı sıkıntı yaşıyor. Köyün adı, meydandaki ‘Çıplak Dede’ olarak da anılan ‘Garip Dede’ yatırından geliyor ancak pek çok vatandaş köyü ‘çıplaklar kampı’ sanıyor. Köy halkı bu duruma tepki gösterirken, Köyün muhtarı ”Burada malı mülkü olmayana çıplak derler” diyerek yanlış anlaşılmadan bıktığını belirtti.

Çanakkale merkeze 30 kilometre uzaklıktaki 130 haneli ve 350 nüfuslu Çıplak köyün adını duyanlar, şaşırıyor. Her sene yerli-yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri yolu üzerinde bulunan Çıplak köy, adıyla antik kente gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

Çıplak köyün adı, köy meydanında yatırı bulunan ve burada yaşayanların ‘Çıplak Dede’ olarak andığı ‘Garip Dede’den geliyor. Köyün adını duyanlar, burada yaşayanların çıplak olduğunu düşünüyor. Hatta bazı kişiler, köyün tabelası önünde tişörtlerini çıkarıp yarı çıplak şekilde hatıra fotoğrafı çektirerek, sosyal medyadan paylaşıyor. Ziyaret edip, tarihi hakkında köylülerden bilgi alanlar ise geçmişi 1600’lü yıllara dayanan köyün adını ‘Garip Dede’den aldığı gerçeğini öğreniyor.

Çıplak köyü sakinleri, zaman zaman ortaya çıkan olumsuzluklara aldırış etmeden, tarım ve hayvancılık yaparak yaşamlarını sürdürüyor. Köylerinin adının yanlış anlaşılmasına üzülen köylülerin sabrını ise, sosyal medyada geçen günlerde yapılan bir paylaşım taşırdı.

Nudist köy
Bir kişi, İtalya’da olduğu düşünülen çıplaklar kampının fotoğrafını paylaşıp, üzerine de “Bir grup İtalyalı turist, Çanakkale’nin Çıplak köyünü isminden dolayı nudist köy zannederek çıplak şekilde ziyarete geldi” yazdı. Farklı kişilerin de paylaşımıyla bu fotoğraf ve mesaj kısa sürede yayıldı. Çıplak Köyü Muhtarı Ufuk Göçoğlu, sosyal medyadaki son paylaşımın bardağı taşırdığını ve kızgın olduklarını söyledi.

“Buralarda malı mülkü olmayana çıplak derler”
Çıplak’ın, tarihi bir köy olduğunu belirten muhtar Ufuk Göçoğlu, “Burası, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, sokakları tarih kokan bir köydür. Köyümüzün tarihi 500-600 yıl öncesine dayanıyor. Köyümüzün önceki yerleşim yeri Batak Ovası dediğimiz yerdedir. O zaman bölge bataklık olduğu için sivrisinek ve sıtma hastalığından dolayı ölümler meydana geliyor. Garip Dede dediğimiz zat köyün ileri gelenlerinden ve rivayete göre evliya olduğu söyleniyor. Şu anki mevcut köyün konumu olan yere geliyor. Malını, mülkünü bataklık olan yerde bıraktığı için kendisine ‘çıplak’ deniliyor. Bizim buralarda malı, mülkü olmayana çıplak derler. Çıplak Dede dedikleri için köyün adı da Çıplak köy olarak kaldı. Garip dedemizin yatırı da burada, onun hayrına nisan ayının ilk haftası hayırlar düzenlenir. Bu zamana kadar birçok köyün ismi değişti. Köyün ismiyle dalga geçiliyor. Ama biz köyümüzün ismi değişsin istemiyoruz, kararlıyız” dedi.

Çıplak köyünün son günlerde Türkiye gündemine sosyal medyadaki bu paylaşımla gelmesinden rahatsız olduklarını da ifade eden Göçoğlu, “Avrupa’dan bazı twitler atılmış. Çanakkale’nin çıplak köyünde, çıplaklar kampı var gibilerinden. Biz bu duruma muhtarlık ve halk olarak çok kızdık. Vatandaşlar, köyün isminin bu şekilde gündeme gelmesinden dolayı tepkili ve kızgın. Böyle paylaşımlar olmasın istiyoruz. Biz Çıplak köyü olarak yaptığımız projelerle ön plana çıkmak istiyoruz.

“Çıplak köyü, gençlere ve kadınlara yönelik yaptığı projelerle gündemde kalacak”
Twitter üzerinden bir fotoğraf paylaşılmış, Çıplak köyünde yeşillik bir derenin kenarında kadınlı, erkekli çırılçıplak kamp yapıldığı söyleniyor. Bunu biz duyar duymaz sosyal medyadan gerekli paylaşımları yaparak tepkimizi gösterdik. Yalan haber olduğunu söyledik. İlgili kurumların gereğini yapmasını istiyoruz. Biz bu şekilde yalan yanlış haberlerle değil, yaptığımız projelerle Çıplak köyünün adının duyulmasını istiyoruz. Çıplak köyü, gençlere ve kadınlara yönelik yaptığı projelerle gündemde kalacak” diye konuştu. “Sevim abla, biz geliyoruz, köyünüzü giydirir misiniz”
Çıplak köyünün ismiyle ilgili bu zamana kadar eleştiriler olduğunu söyleyen Sevim Kansu ise, “Bir kaç yıl önce Ankara’dan misafirlerim köye gelmeden telefonla haber verdiler. ‘Sevim abla, biz geliyoruz, köyünüzü giydirir misiniz’ gibi söylemlerde bulundular. Ama adını Çıplak Dede yatırından aldığı için biz köyümüzün adının değişmesini istemiyoruz. Köyümüz sosyal medyada bu tür yalan yanlış paylaşımlarla gündeme gelmemeli. Çünkü ben köyümle gerçekten gurur duyuyorum” dedi.

“Köyümüz herkesin köyü gibi temiz, insanı dürüst”
Çıplak köyünün adını Garip Dede yatırından aldığını ifade eden Mehmet Keçici ise, “Askerde dalga geçiyorlardı. ‘Çanakkaleli var mı?’ diye soruyorlardı. Ben de, ‘Evet var, Çıplak köyündenim’ deyince, dalga geçiyorlardı. Köyümüzün adının yapılan paylaşımlarla alakası yok. Köyümüz herkesin köyü gibi temiz, insanı dürüst. Elalem ne derse desin, köyümüzle gurur duyuyorum” diye konuştu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar