Connect with us

Dünya

Cips fabrikasında patateslerin arasından 80 yıllık el bombası çıktı

Yeni Zelanda’daki bir fabrikada iki gün önce patateslerin arasında el bombası bulundu.

Published

on

Mr. Chips adlı şirketin fabrikasında gece vardiyasında çalışan Richard Teurukura, 03.30 sularında 100 bin patatesin kendilerine teslim edildiğini belirtti. Nesneyi, patateslerin fabrikaya taşındığı konveyör bandında ürünlerin arasında taş ararken gördüğünü ifade etti.

Şirket el bombasının fotoğraflarını asarak işçileri bilgilendireceğini duyurdu (Stuff)

İlk başta bunun çamurla kaplı bir taş olduğunu düşünen Teurukura, el bombası olduğunu anladığında şaşırdığını söyledi.

Teurukura bunun ardından “pek çok savaş filmi izleyen” bir işçiden nesnenin el bombası olup olmadığını kontrol etmesini istediğini kaydetti. Şüpheler doğrulanınca personel el bombasını bir yere koyup etrafını kordonla kapattı.

Kısa bir süre sonra fabrikaya intikal eden bomba imha ekibi, kontrollerin ardından el bombasının içinde patlayıcı olmadığını tespit etti.

Bir çiftlikten alınan 28 ton patatesin arasından gelen el bombasının yaklaşık 80 yıllık Britanya yapımı Mills bombası olduğu görüldü. Bu patlayıcı her iki dünya savaşında da çokça kullanılıyordu.

Fabrikanın operasyon müdürü Roland Spitaels, Fransa ve Belçika’daki patates tarlalarında dünya savaşlarından kalma mühimmatın bulunduğunu ancak kendilerinin başına ilk defa böyle bir şey geldiğini vurguladı.

Independent Türkçe, Guardian, Stuff

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar