Connect with us

Gündem

Corona’ya karşı nikotin bandı denenecek

Tütündeki bir maddenin corona virüsüne yakalanma riskini azalttığını gösteren bir çalışma sonrası Fransız araştırmacılar Covid-19 hastaları ve sağlık çalışanlarında nikotin bandı deneyecek.

Published

on

By

Paris’te bir hastanede doktorların yaptığı bir araştırma sonucunda nikotin olduğu tahmin edilen maddenin  Covid-19’a yakalanmaya engel olabileceği öne sürüldü.

Pitié-Salpêtrière hastanesinde 350’si tedaviye alınıp kalan hafif vakaların eve gönderildiği ‘ corona ‘ testi pozitif çıkmış 480 hasta incelendi. Hastaneye yatırılan ve yaş ortalaması 65 olan bu 350 kişinin yalnızca yüzde 4.4’ü nikotin alanlardan oluşuyordu. Yaş ortalaması 44 olan ve ve gönderilen hastalarda ise bu oran yüzde 5.3’tü.

Çalışmanın analizini yapan saygın Fransız nörobiyoloji uzmanı Jean-Pierre Changeux, nikotinin virüsün hücrelere ulaşmasına engel olarak vücutta yayılmasını durdurabileceğini söyledi. Nikotin ayrıca çoğu ağır Covid-19 vakalarında görülen bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesini de azaltıyor olabilir.

Hastanenin raporuna göre çalışma nikotin kullananların semptomlu veya ağır şekilde ‘ corona’ enfeksiyonu geçirme ihtimalinin genel nüfusa göre daha az olduğunu gösterdi.

Fransa’da  Paris’teki hastanelerden toplanan verilere göre 11 bin Covid-19 hastasının yüzde 8.5’i nikotin kullanıyordu. Fransa’da tahmini nikotin kullanım oranı yüzde 25.4.

Nikotin bantlarıyla yapılacak klinik deney için hükümetin yetkililerinin onayı bekleniyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar