Connect with us

Dünya

Covid-19 aşısı yaptırdı, 1 milyon dolar kazandı

ABD’nin Ohio eyaletinde aşı oranlarının artırılması için başlatılan piyango girişiminin ilk kazananı belli oldu. Abbigail Bugenske 1 milyon dolar kazanırken, çekiliş için 2.7 milyon kişi aşı oldu.

Published

on

ABD’nin Ohio eyaletinde, koronavirüs aşısı yaptıranların sayısını artırmak için valilik tarafından başlatılan 1 milyon dolarlık piyango ve üniversite bursu programının ilk kazananları açıklandı.

“Vax-a-Million” isimli çekilişte, Abbigail Bugenske 1 milyon dolar kazanırken, Joseph Costello’ya da tam üniversite bursu verilecek.

2.7 milyondan fazla yetişkin katıldı

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Ohio’daki program, aşı yaptıranların sayısının düşük seyretmesi üzerine valilik tarafından aşıya teşvik amacıyla başlatılmıştı. Program kapsamında aşı olanlar arasında beş hafta boyunca çekiliş yapılacağı ve beş kişiye 1’er milyon dolar ödül ile beş gence üniversite bursu sağlanacağı açıklanmıştı.

İlk çekiliş öncesinde 2.7 milyondan fazla yetişkinin 1 milyon dolarlık ödülü alabilmek için aşı yaptırdığı belirtildi.

Programı hayata geçiren Cumhuriyetçi Vali Mike DeWine, “Bu yöntemin bu kadar çok sayıda Ohiolunun aşı yaptırmasına ilham vermesi nedeniyle heyecanlıyız” dedi.

“Aşı varken kimse ölmemeli”

Ohio valiliğinin bu yöntemle verdiği ödüller, federal hükümetin gönderdiği Covid-19 yardımlarından karşılanıyor. Vali DeWine planını ilk açıkladığında, “Birçok kişinin ‘delisin bu milyon dolarlık çekiliş fikrin israf’ diyebileceğini biliyorum. Ancak şimdi aşımız var ve asıl israd, Covid-19’a kaybedilecek hayatlar olacaktır” demişti.

Aşılanma oranı yüzde 33 arttı

Çekiliş açıklamasının ardından Ohio’da ilk doz aşısını yaptıran 16 yaş ve üzerindeki kişilerin sayısının yüzde 33 oranında arttığı belirtildi.

Çekilişe, Ohio’da yaşayıp Pfizer/BioNTech veya Moderna aşılarının ilk dozunu yaptıranlar ve tek dozluk Johnson & Johnson aşısını olanlar katılabiliyor.

Ohio’da aşılanma oranlarını artırma amacıyla uygulanan bu plan, ABD’nin diğer eyaletlerinde de benzer çekilişlere yol açtı. Colorado, Maryland, New York eyaleti ve Oregon’da yetkililer çekiliş düzenleyeceklerini açıkladı. Ülkenin bazı eyaletlerinde de, aşıyı cazip hale getirmek için Amerikan Futbol Ligi’nin soyunma odalarında aşı merkezleri kurmak gibi yöntemler kullanılmıştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar