Connect with us

Dünya

Covid-19 yardım fonunu yalan beyanla kullanan ikiz Türk kardeşler yargılanıyor

ABD’de Covid-19 yardım fonunu yalan beyanla kullanan ikiz Türk kardeşler, yardım fonunu 2.2 milyon dolar dolandırmakla suçlanıyor.

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı San Francisco kentinde ikiz Türk kardeşler, yalan beyanda bulunarak Covid-19 yardım fonlarını 2.2 milyon dolar dolandırmakla suçlanıyor.

Yargılandıkları federal mahkemede suçlamaları kabul eden Sezer Özkan ve Ester Özkar adlı kardeşler 30 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası ile karşı karşıya.

İtiraf ettiler

Kefaletle serbest bırakılan 66 yaşındaki ikiz kardeşler, Mart 2020 ve Haziran 2020 arasında Ekonomik Yaralanma Afet Kredileri (EIDL) ve maaş çeki için birden fazla hileli başvuruda bulunduklarını itiraf etti.

Sezer Özkan, yazılı savunmasında Koruma Programı’ndan (PPP) 1 milyon doların yanı sıra kredi ve avanslardan yine 27 sahte beyanla 713 bin 500 dolar elde ettiğini belirtti.

Ester Özkar da aynı şekilde PPP kredilerinden sekiz sahte beyanla 474 bin 132 dolar ve diğer avans programlarından da 9 bin dolar aldığını kabul etti.

ABD adına avukatlık yapan Stephanie M. Hinds, “Bu iki kardeş gibi yardım fonları kişisel banka hesapları gibi davranan kişiler, şiddetle yargılanmayı hak ediyor” dedi.

Davada görüş belirten FBI Özel Temsilcisi Craig D. Fair de “FBI, çalışkan Amerikalıları ve pandemi nedeniyle mali zorluklarla mücadele eden küçük işletmeleri desteklemeyi amaçlayan Covid yardım programlarından yararlanan ikiz kardeşler gibi bireyleri tespit etmek için aktif olarak çalışıyor” diye konuştu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar