Connect with us

Gündem

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye, Güney Amerika’da yer alan Veneuzela’dan peynir ithal edecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Güney Amerika kıtasında yer alan Venezela’dan sıfır gümrük vergisi ile peynir olmak üzere bir çok tarım ve gıda ürünü alması için kararname çıkarttı.

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Güney Amerika kıtasında yer alan Venezela’dan sıfır gümrük vergisi ile peynir olmak üzere bir çok tarım ve gıda ürünü alması için kararname çıkarttı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez karara tepki göstererek “1980’lerden beri dış alıma dayalı, tarımsal KİT’leri kapatan, neo-liberal politikalar gündemde. Yapılması gereken kamucu tarım politikalarına geriş dönüş olmalıdır” dedi.
Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Türkiye, Venezüella’dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı yapacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun birkaç gün önce ziyaret ettiği Venezuela’dan ithal edilebilecek ürünler arasında taze peynirden pirince, yulaftan ayçiçeği tohumuna kadar çok sayıda ürün var.

Venezuela menşeili bazı tarım ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün yayımlandı. Karara göre bu ülkeden “500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton diğer peynir, bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum, 1500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları” ithal edilebilecek.

Anlaşmaya göre bu ürünlerin Venezuela’dan ithalinde, gümrük vergisi, varsa toplu konut fonu sıfır olarak uygulanacak. Peynir, yulaf, pirinç gibi ürünlerin Venezuela’dan ithal edilecek olması tepki çekti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “1980’lerden beri dış alıma dayalı, tarımsal KİT’leri kapatan, neo-liberal politikalar gündemde. Yapılması gereken kamucu tarım politikalarına geriş dönüş olmalıdır” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar