Connect with us

Dünya

Danimarka, erken emeklilik bütçesi için zenginlerden ve bankalardan daha fazla vergi alacak

Danimarka’da emeklilik yaşının 65’ten 61’e düşürülmesi konusu bir süredir hükümetin gündeminde.

Published

on

By

Başbakan Mette Frederiksen, hükümetin emeklilik yaşının aşağı çekilmesi için teklif verdiğini de söylemişti. Ancak mali açığın nasıl karşılanacağı tartışmalarını da beraberinde getiren meselede Sosyal Demokrat Parti iktidarının bu durumu, ülkedeki zenginleri ve bankaları vergilendirme yöntemiyle kapatmayı planlıyor.

Danimarka yönetimi bu anlamda finans sektöründen ve varlıklı olanlardan daha fazla yararlanacak. Bloomberg’in haberine göre, Başbakan Frederiksen, emeklilik reformunu finanse etmek için geniş kapsamlı bir önlem planı hazırlıyor.

Parlamento’daki sol blogun çoğunlukta olması da göz önüne alındığında tasarının sorunsuz bir şekilde oylaması bekleniyor. Reform çerçevesinde, 2023’ten itibaren 38 bin Danimarkalı erken emeklilik hakkı kazanacak.

Ağır işlerde çalışanlarsa reform kapsamında kendileri için nasıl bir plan sunulacağını merak ederken Başbakan Frederiksen, “Uzun süre çalışanlar, iş hayatı boyunca vergilerini ödemiş ve en zor işlerde çalışmış olanlar için yeni bir program oluşturacağız.” açıklamasında bulundu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar