Connect with us

Dünya

DC Comics’in yeni Superman’i, biseksüel… Yeni Süpermen’in erkek arkadaşıyla öpüşürken çizimleri yayınlandı

Orijinal Superman’in oğlu Jon Kent’in kasım sayısında biseksüel olduğu ortaya çıktı. DC Comics, Superman’i erkek arkadaşıyla öpüşürken gösteren çizimleri paylaştı.

Published

on

By

Amerikan popüler kültürü denince akla ilk gelenlerden Superman, yeniden doğuyor. Asıl Superman Clark Kent ile büyük aşkı Louis Lane’nin oğlu Jonathan Kent, temmuzda başlayan yeni seride çevreci ve politik olarak sunulmasının ardından bir erkek arkadaşıyla romantik ilişkiye de sokulacak.
Yeni nesil biseksüel Superman’e, DC Comics’in Superman serisinin yazarlarından Tom Taylor’dan “Clark Kent’i bir başka beyaz heteroseksüel kurtarıcıyla ikame etmek, fırsat kaçırmak olacaktı. Yeni Superman’in yeni mücadeleleri olmalı ki, dünyanın en güçlü insanlarından biri olarak gerçek dünya sorunlarına kafa tutabilsin” açıklaması geldi.

Serinin çizerlerinden John Timms de açıklamasında “Clark Kent ile Louis Lane’nin oğlu, yeryüzündeki Superman Jon Kent’in hayatı 9 Kasım’da cesur bir yön alacak. Hep dediğim gibi, herkesin kahramanlara ihtiyacı vardır ve herkes kendini kahramanlarında görmeyi hak eder. Bu fikri paylaştıkları için DC Comics ve Warner Bros’a müteşekkirim” diyerek şöyle devam etti:

“Superman hep umut, gerçek ve adaletin sembolüdür. Superman, arkadaşlık kurmuş olduğu Jay Nakamura ile KAL-EL’in OĞLU-5 bölümünün sayfalarında romantik bir ilişki geliştirecek. Superman, elinden gelen herkesi kurtarmaktan zihinsel ve fiziksel olarak tükenirken, Jay, Çelik Adam’a bakmak için yanında olacak. Jon Kent’i hem karmaşık modern yaşamla başa çıkarken hem de dünyayı en büyük tehditler ve kötülüklerden kurtarırken gösteren seride çalışmaktan inanılmaz onur duyuyorum. ”

DC Comics Yaratıcı Yetkilisi ve Yayıncısı Jim Lee de ‘DC dünyasının çok boyutlu hikaye anlatımına John Kent’in kimlik arayışının da dahil olduğunu’ belirtti.

Kasım sayısının olay örgüsü henüz açıklanmadı, ancak DC Comics, Jon ile Jay’i öpüşürken gösteren çizimleri önceden paylaştı.

Superman ne ilk ne de son LGBT+ kahraman, ancak uzmanlar, bu kez bu kahramanın dünya kamuoyuna ABD ile özdeşleştirilerek sunulmuş Superman olmasının bir dönüm noktası oluşturduğu görüşünde.

‘Superman: Yetkisiz Biyografi’ kitabının yazarı Glen Weldon, “Sadece görünürlük açısından, sadece dikkat çekme açısından bile bu önemli bir şey” dedi.

DC Comics, biseksüel Superman duyurusunu, ABD’de her yıl LGBT+ farkındalık günü olarak kutlanan (cinsiyet kimliği-cinsel yönelim bakımından) Topluma Açılma Günü’nde (National Coming Out Day) yaptı.

Seri temmuz ayında yayına geçtiğinden beri, Jon Kent, iklim değişikliğinin neden olduğu orman yangınlarıyla mücadele etti, bir lisede silahlı saldırı düzenlenmesini engelledi ve sığınmacıların sınırdışı edilmesini protesto etti. Bu sırada dostluk kurduğu Jay Nakamura ise gözlüklü, pembe saçlı bir muhabir.

Jon’un biseksüel olduğu fikrini ortaya atmadan önce DC Comics’in bu fikri zaten değerlendirmekte olduğunu öğrenip şaşırdığını belirten Tom Taylor, “Son birkaç yılda gerçek bir değişim oldu – 10 yıl önce, 5 yıl önce bu daha zor olurdu, ama bence işler gerçekten hoş bir şekilde değişti” dedi.

Sosyal medyadaki trollerin tepkisine rağmen, hikayeye ezici çoğunlukla olumlu karşılık bulduğunu aktaran yazar, “Bugün bu haberi okuduklarında gözyaşlarına boğulduklarını söyleyen insanlar var, kendilerini Superman’de görebileceklerini hayatlarında hiç düşünmediklerini söyleyen insanlar ki, Superman kelimenin tam anlamıyla çizgi roman aleminin en güçlü süper kahramanıdır” diye konuştu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar