Connect with us

Dünya

Depresyonu ölçen iPhone geliyor

ABD’li teknoloji devi Apple’ın akıl sağlığını problemlerini tespit edebilen yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığı duyuruldu.Buna göre “iPhone”lar ve “Apple Watch”lardan gelen uyku düzeni, yazma hızı, yürüyüş alışkanlığı, yüz ifadesi gibi veriler depresyon ve demansa yol açabilen bilişsel gerileme gibi sorunları teşhis için kullanılacak.

Published

on

By

Wall Street Journal (WSJ), gazetesinin Apple’dan alınan belgelere ve çalışanlarının açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, ABD’li şirket kullanıcılarının depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık problemlerini tespit edebilen yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Uzmanlar, belirli zihinsel sağlık koşullarıyla bağlantılı dijital sinyalleri aramak için iPhone sensörlerinden gelen verileri kullanacaklarını ve bunları bir algoritmayla işleyeceklerini söyledi.

Yeni çalışmaya ilişkin ayrıntılar, zihinsel sağlık sonuçlarını tahmin etmek için iPhone ve Apple Watch gibi cihazlarda teknolojiyi kullanmayı içeren iki araştırma projesinden geldi.. Bu projelerden ilki UCLA (California Üniversitesi, Los Angeles) araştırmacıları tarafından yürütülüyor ve Apple ile ortaklaşa stres, kaygı ve depresyonu araştırıyor. Diğer projede ise Biogen adlı ilaç şirketiyle birlikte  bilişsel bozukluklar üzerinde çalışılıyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, bir akıl sağlığı sorununu etkin bir şekilde teşhis etmek için, hastaların yakından izlenmesi gerektiğini söyledi. Telefon kullanım davranışındaki değişikliklerin, özellikle uzmanların yaygın olarak bulunamadığı alanlarda kullanılabileceği kaydedildi.

UCLA, stres, kaygı ve depresyon belirtilerine yönelik araştırmalarının 2020’de Apple Watch ve iPhone’daki düşüş izleme özelliklerini kullanan bir pilot uygulamayla başladığını duyurdu.

Ekip, bu yıl 3 bin kişiden gelen verileri kullanacak şekilde projeyi genişletti.  Bu kapsamda iPhone’ların kamera, klavye ve ses sensörlerinden gelen verileri izleniyor. Ardından hareket, uyku ve yaşamsal belirtilerle ilgili verilerle birleştiriyor.

Araştırmaya katılan uzmanlar, ayrıca WSJ’ye kullanıcıların yazma hızına, yazım hatalarının sıklığına, yazdıkları içeriğe ve diğer dijital sinyallere de bakıldığını söyledi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar