Connect with us

Dünya

Dev bir Güneş patlaması bugün Dünya’yı direkt olarak vurabilir

Güneş’te yaşanan patlamalar Dünya’yı tehdit etmeye devam ediyor: Dev bir Güneş patlaması, yarın Dünya’yı direkt olarak vurabilir.

Published

on

Güneş aktivitesi söz konusu olduğunda, oldukça yoğun bir dönemden geçtiğimizi söylemek mümkün. ABD ve Birleşik Krallık’taki devlet hava durumu kurumlarına göre, 2022 Mart ayında ayrı jeomanyetik fırtınalar Dünya’yı vurdu.

Bu jeomanyetik fırtınalar muhtemelen herhangi bir zarar vermemiş olsa da, gelecekte daha güçlü fırtınaların verebileceği potansiyel zarara dikkat çekme konusunda önemli bir rol oynadılar. Daha sonra bu ayın başlarında, G1 sınıfı bir jeomanyetik fırtına Dünya’ya çarptı ve Kanada üzerinde parlak auroralara neden oldu. Bu fırtına ile ortaya çıkan en büyük sorun, çok geç olana kadar kimsenin bu fırtınanın geldiğini görmemesiydi.

Beş gün önce astronomlar, güneş yüzeyindeki dev bir güneş lekesi ve filamentler sebebiyle elektrik kesintilerine yol açabilecek Dünya’ya yönelik olası güneş patlamaları ve koronal kütle püskürmeleri (CME’ler) konusunda endişelenmeye başladı. Son olarak, Cuma günü, Güneş’ten dünyanın birçok yerinde radyo kesintilerini görebilecek devasa bir güneş patlamasının ortaya çıktığı bildirildi.

Ve geçtiğimiz Cumartesi günü, “Uzay Hava Durumu Kadını” olarak bilinen Dr. Tamitha Skov, Salı günü bir güneş fırtınasının “doğrudan bir vuruş” yapabileceğini öne sürdü. Haberi bir NASA tahmin modeli videosu ile beraber sosyal medya üzerinde paylaştı.

Bu paylaşıma göre NASA, 19 Temmuz’da bir çarpma yaşanmasını bekliyor ve güçlü bir Aurora oluşabilir. Bu endişe verici bilgilendirmenin ardından Güneş’in bir videosu da paylaşıldı. Bu videoda yılan benzeri bir filament etkileyici bir görüntü ile yıldızımızdan ayrılırken görülebiliyor…

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar