Connect with us

Dünya

Dev Güneş fırtınası yaklaşıyor: Elektrik kesintileri yaşanabilir!

NASA ve NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) modellerini inceleyen bir uzman, perşembe günü gerçekleşecek olan Güneş fırtınasının Dünya’yı etkileyeceğini açıkladı. Fırtınanın etkisi olarak elektrik kesintilerinin yanı sıra GPS ve radyo kesintileri de yaşanabilir.

Published

on

Güneş’te meydana gelecek bir fırtınanın 48 saat içinde direkt olarak Dünya’yı vuracağı ve GPS ile radyo kesintilerine neden olacağı açıklandı.

NASA ve NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) modelleri, Güneş’teki hızlı rüzgar akışının, perşembe günü gezegenimizin manyetik alanına etki etmeden önce önlem almaya yardımcı olacağını tahmin ediyor.
Daily Express’e göre bu durum uydu sistemlerinde dalgalanmalara neden olabilir.

Uzay hava fizikçisi Tamitha Skov, Twitter’dan uyarıda bulunarak fırtınanın yoğunlaşacağını beklediğini söyledi. Skov’a göre fırtına 14 Nisan’da Dünya’ya çarpacak.

“Gelen Güneş fırtınası, 14-15 Nisan’da Kuzey Işıkları’nı orta enlemlere getirebilir. G2 düzeyindeki koşullara ulaşma şansı, yüksek enlemlerde %80 ve orta enlemlerde %20’dir. Radyo kesintisi riski düşük olmaya devam ediyor, ancak amatör radio operatörleri ve GPS kullanıcıları gece kesintiye uğrayabilir. ” NASA, G2 sınıfı fırtınanın, Güneşin dış katmanındaki büyük bir plazma salınımı olan koronal kütle atımı (CME) vesilesiyle geleceğini açıkladı.

Haber: CNN Türk

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar