Connect with us

İngiltere

Devlet ödemeleri kendilerine ulaştırılmayan çalışanlar zor durumda

Kimi işletmeler henüz başvuru sürecini bile tamamlayamadıkları için söz konusu ekonomik yardıma ulaşamadılar ve çalışanlarına hâlâ ödeme yapamadılar. Ancak bu gecikme, çalışanlar tarafında ciddi bir ekonomik sıkıntı yaratıyor.

Published

on

Coronavirüs salgının İngiltere’yi de vurmasının ardından açıklanan kısmi sokağa çıkma yasağı ve salgın tedbirleri nedeniyle ülkedeki birçok işyeri çalışamaz duruma geldi. Hükümet, kısmi sokağa çıkma yasağı ilan ettikten çok kısa bir süre sonra işyeri sahiplerine çalışanlarını işten çıkartmamaları çağrısı yaparak çalışanların maaşlarının 2500 Pound’a kadar olan kısmının yüzde 80’ini karşılayacaklarını açıklamıştı.

 

Bu ekonomik destek paketi birçok işyeri sahibi ve işçi için hayati değer taşırken hem hükümet tarafında hem de işveren tarafında karşılaşılan bazı uygulama sıkıntıları işçilerin salgın günlerini ekonomik olarak sıkıntı içinde geçirmesine neden oluyor. İşverenleri aracılığıyla bu yardımdan faydalanması gereken çalışanlar, geciken ödemeler nedeniyle yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyorlar.

 

24 Mart’ta resmen ilan edilen karantinada 6 haftayı geride bırakan ülkede, sosyal yardımlar için başvurular oldukça geç başladı. 20 Nisan itibariyle erişilebilir olan sistem, online olarak yapılan başvurunun ardından 6 iş günü içinde yardımların hesaba geçmesini sağlıyor. Ancak çok sayıda çalışan istihdam eden zincir restoran ve kafe gibi işletmelerin her bir çalışan için tek tek başvuru yapması gerekiyor ve yüzden bazı işletmeler için bu süreç oldukça uzun sürüyor. Kimi işletmeler henüz başvuru sürecini bile tamamlayamadıkları için söz konusu ekonomik yardıma ulaşamadılar ve çalışanlarına hâlâ ödeme yapamadılar. Ancak bu gecikme, çalışanlar tarafında ciddi bir ekonomik sıkıntı yaratıyor.

 

Çoğu işletme, çalışanına yeterli bilgi aktarmadığı için bazı çalışanlar söz konusu yardımlara kendilerinin başvurması gerektiğini düşünüyor, bazıları yardımlardan faydalanmaya hakları olmadığını sanıyor. Bazıları ise çalıştıkları işletmenin hibe almasına rağmen kendilerine ödeme yapmadığını düşünüyor. Mağdurların çaresizliklerini dile getirdikleri gönderiler sosyal mecralarda dikkat çekiyor. Büyük işletme sahiplerinin, çalışanlarının yaşadıkları sıkıntılar karşısında geçici de olsa bir çözüm yaratmaya çalışmaması ve çalışanlarına yeterli açıklama yapmaması nedeniyle durum belirsizliğini koruyor.

İbrahim Doğuş

Doğuş: Sosyal dayanışmanın güçlü olması gereken zor bir dönemden geçiyoruz

CEFTUS Direktörü ve Kebab Alliance Kurucusu İbrahim Doğuş, her işletmenin iyi niyetine inandığını ve çalışanlarının haklarını teslim etmek üzere çalıştıklarına emin olduğunu ifade ediyor. Ancak geride kalan uzun süre boyunca hiçbir gelir elde edememiş çalışanların ihtiyaçlarının daha fazla geciktirilmemesi gerektiğini söyleyen Doğuş, “Özellikle istihdam oranı yüksek işletmelerin başvuru süreçlerinin uzun sürdüğünü tahmin edebiliyorum. Fakat işverenlerin, uzun süredir ödeme alamayan çalışanlarının içinde bulunduğu zor durumu dikkate almaları gerekiyor. Devlet ödemesi işyerlerine ulaşana dek, işyerinin imkanı dahilinde, çalışan arkadaşlara mutlaka bir ödeme yapılması önemli. Sosyal dayanışmanın güçlü olması gereken zor bir dönemden geçiyoruz. Bilhassa büyük işletmelerin, devletin zaten garantör olduğu bu yardımların bir kısmını çalışanlarına önden ödeyerek destek olabileceklerini düşünüyorum. İşyerinin hak ettiği devlet yardımını kendisine ödemediğini düşünen toplum üyelerimizin de benimle iletişime geçmelerini rica ediyorum,” diyor.

Haber: Nida Dinçtürk

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar