Connect with us

Dünya

Dikkat! İdrarda kanama ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat Can Şener, idrarda kan gelmesinin sebeplerini sıraladı ve önemli uyarılarda bulundu.

Published

on

İdrardan kan gelmesi yanma veya ağrısız gerçekleşebilirken, kanserden böbrek taşına kadar pek çok ciddi hastalığa işaret edebiliyor. Ancak idrarda kan görülmesi nadiren olduğundan genellikle idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklandığı düşünülerek önemsenmiyor. Oysa ki bu gibi durumlarda tedavide geç kalınması kimi zaman hayati tehlikeye dahi yol açabiliyor.

“İdrardan kan gelmesi yanma ile veya ağrısız gerçekleşebilirken pek sık görülmese de oldukça önemli bir belirtidir. Burada önemli olan hastada ne olduğunu görebilmek, daha da önemlisi ne olmadığına karar verebilmektir. Belki böbrekteki küçük bir taş veya prostat hastalığı başlangıcı tedavi gerektirmeyebilir. Ancak böbrekte küçük bir taş olması, mesane veya böbrekte kanamaya sebep olan bir tümör olmadığı anlamına gelmez” diyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat Can Şener, idrarda kan gelmesinin başlıca sebeplerini şöyle sıralıyor:

Mesane kanseri

Özellikle elli yaş üzerindeki bireylerde görülen idrarda kanamanın en sık sebebi mesane kanseridir. Mesane kanseri çoğunlukla sigara içimine bağlansa da genel olarak tütün kullanımı ile yakın ilişkilidir. Sigara, puro veya son zamanlarda özellikle gençlerin yaygın olarak kullandığı nargile de mesane tümörüne neden olabilir. Gerekli kontrollerin ardından hastalığın tanısı konularak kapalı ameliyat (TUR) ve birtakım ilaçların yardımıyla tedavisi gerçekleştirilir.

Taş sorunları

İdrarda sık görülen kanama sebeplerinden biri de böbrek, idrar yolu ve mesane taşlarıdır. Taş hastalığı genellikle ağrılı olarak bilinse de hiç ağrı yapmadan sadece kanama ile de kendini gösterebilir. Yapılacak tetkikler sonrasında taşa rastlanması halinde zaman kaybetmeden gerekli tedavi yapılarak böbrek kaybına bile sebep olabilecek olası zararların önüne geçilmelidir.

Böbrekle ilgili sorunlar

Böbrek ile ilgili kum, taş gibi hastalıklar kanamaya yol açabilir. Bunlar görece olarak kolay tedavi edilebilecek sorunlarken, bazen kanamanın nedeni böbrek kanseri veya sonu böbrek yetmezliğine varabilen ender sebepler de olabilir. Kimi zaman da idrarda gözle görülmese bile mikroskopla tespit edilebilecek miktarda kan olabilir. Bu da ancak idrar tahlili ile belirlenebilir. Böyle durumlarda doktor tarafından gerekli tüm tetkik ve tahlillerin yapılarak erken teşhis konması hayati önem taşır.

Prostat

Erkelerde 40’lı yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlayan prostat hastalığı, sık idrara çıkma, gece tuvalete kalkma, idrar akışında azalma gibi belirtiler ile kendisini gösterir. Ancak idrarda kanama da bazen prostat hastalığının bir bulgusu olabilir. Belli ilaçlar kullanıldığında kanama azalsa dahi sorunun ortadan kalkmadığı durumlarda tedavi için ameliyat bir seçenek olarak gündeme gelebilir.

İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları da idrarda kan görülmesine yol açabilir. Normalde bu gibi durumlarda kanamaya genellikle yanma eşlik eder ancak sadece kanamanın görüldüğü haller de yaşanabilir. Burada yapılacak basit bir antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon ilerlemeden önlem alınabilir ve hastalık ilerlemeden hızlıca tedavi edilebilir.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar