Connect with us

İngiltere

Dışişleri Bakanı Dominic Raab: “İngiltere’de kısmi karantina 3 hafta uzatıldı”

İngiltere’de yeni tip Coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kısmi karantina uygulamasının 3 hafta uzatılmasına karar verildi.

Published

on

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, alınan önlemlerin virüsün yayılmasını yavaşlatmakta başarılı olduğunu ancak genel tablonun karışık bir resim sunduğunu söyledi.

Virüsün bulaşma hızının yavaşlatılmasında hala hedeflenen orana ulaşılmadığını belirten Raab, “Sosyal mesafe önlemlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, virüsün yayılmasında ikinci bir zirve tehlikesine yol açabilir. Bu nedenle mevcut tedbirler önümüzdeki 3 hafta daha yürürlükte kalmalı.” dedi.

“Koronavirüse ikinci bir şans verilmemeli”

Hükümete verilen tavsiyenin, yürürlükteki önlemlerden herhangi birinin gevşetilmesinin halk sağlığını riske atacağı ve ekonomiye zarar vereceği yönünde olduğunu kaydeden Raab, “Şu anda yapabileceğimiz en kötü şey önlemleri çok erken gevşetmek olurdu.” diye konuştu.

İngiltere’nin salgınla mücadelesinde “hassas bir aşamada” olduğunu vurgulayan Raab, “koronavirüse ikinci bir şans verilmemesi” gerektiğini ifade etti.

23 Mart’ta 3 haftalığına alınan kararlar doğrultusunda eczaneler ve marketler harici tüm ticari işletmeler kapatılırken, cenaze törenleri hariç tüm sosyal etkinliklere de yasaklanmıştı.

Bu kapsamda 20 Mart’ta okullar tatil edilmiş, ardından da restoran, cafe, sinema gibi yerlerin kapatılmasına karar verilmişti. Ancak halkın sokağa çıkma uyarılarını dikkate almaması üzerine 23 Mart’ta evden çıkmaya da sınırlamalar getirilmişti.

Öte yandan ülkede Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 861 artarak 13 bin 729’a yükseldi

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar