Connect with us

Ekonomi

Dolar 8.30’u, Euro 10 lirayı, Sterlin ise 11.5 lirayı aştı

Yerli kripto para borsası Thodex skandalının ardından yükseliş eğilimine devam eden dolar/TL 8.36 seviyelerine, Euro ise 10 liranın üzerinde çıktı

Published

on

By

Yükseliş eğilimine devam eden dolar/TL bugün yüzde 2’ye yaklaşan yükselişle 8,36 seviyelerine kadar çıktı. Euro ise 10 liranın üzerinde alıcı buluyor. Kurdaki hareketlilik mali ve para politikası belirsizliği, ABD ilişkilerine yönelik edişeler ve yerli kripto para borsası Thodex skandalının ardından yatırımcıların kripto varlıklarını satıp, dolar almaya başlamasına bağlandı.

Dolar kuru, bir süredir 8.10 bandındaki yatay hareketinin ardından dün S-400 haberleri ve rezerv tartışmaları nedeniyle negatif ayrışmış kur 8.20’yi test etmişti. Kur cephesindeki yükseliş bugün de sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün grup toplantısındaki konuşmada “128 milyar dolar kampanyasının” baştan aşağı yanlış olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur. Reel sektörün döviz cinsinden borcunu azaltmak için talep ettiği kaynak da 50 milyar dolara ulaşmıştır. Vatandaşlarımız da 54 milyar dolar karşılığı döviz ve altın alarak, tasarruf tercihlerinde değişikliğe gitmiştir” dedi.

Hâlihazırda Merkez Bankası’nın 90 milyar dolara yakın rezervi olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu rezerv ihtiyaç duyulduğu anda yine kullanılabilir veya rezerv yarın-öbür gün 100 milyar doların üzerine de çıkabilir” şeklinde konuşmuştu.

Piyasaların yakından takip ettiği ABD – Türkiye ilişkilerinde de haber akışı artarken; ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara’ya bildirimde bulunduğu belirtildi.

Öte yandan dış basında, ABD Başkanı Joe Biden’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Ermeni olaylarına ilişkin, 24 Nisan’da yapılan anma gününde “soykırım” ifadesini kullanabileceği iddia ediliyor.

22 Nisan sabahı dolar kuru 8.19’dan 8.30 üzerine fırlarken, euro 10 TL’yi aştı. Gram altın fiyatı ise 475 TL üzerinde.

Tüketici Güveni Nisan’da 80,2 olarak 2021 yılının en düşük seviyesini görürken piyasalarda bugün Yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu yönetiminde yapılan ilk PPK’nın toplantı özeti bekleniyor.

Yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı yakından izlenecek.

DÜN AKŞAM THODEX SKANDALI PATLADI

Öte yandan yerli kripto para borsası Thodex skandalının ardından yatırımcılar kripto varlıklarını satıp, paraya dönmeye başladı. Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıktığı iddia edildi. Bu durum kısa süre önce Çiftlikbank adıyla yaptığı dolandırıcılıktan sonra Uruguay’a kaçan Tosuncuk adı konulan Mehmet Aydın’ı da hatırlattı.

Günlük 1.3 milyar dolarlık işlem hacimlerine ulaşmasının ardından, alım satıma kapanan ve hemen ardından kurucusu ve CEO’su yurtdışına çıkan Thodex’te tehlike çanları aslında geçen hafta çalmaya başlamış.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar