Connect with us

Ekonomi

Dolar ve Euro’dan tarihi rekor, Sterlin 10 TL’ye yaklaştı…

Merkez Bankası’nın (TCMB) art arda gelen sıkılaştırma adımlarına karşın, Sterlin, Dolar ve Euro güne yeni rekor düzeylerden başladı.

Published

on

By

Merkez Bankası’nın (TCMB) art arda gelen sıkılaştırma adımlarına karşın, dövizler güne yeni rekor düzeylerden başladı. Sterlin 9.73 lirada, Dolar 7.39 liranın üzerini test ederken, euro da 8.80 lirayı aştı.

Dolar/TL, bir süredir 7.35 etrafındaki sınırlı dalgalanmasının ardından yönünü yukarı çevirdi ve 7.40 seviyesini test ediyor. Piyasaların ana gündem maddesi ise Merkez Bankası’nın perşembe günü vereceği vereceği faiz kararı izleniyor.

İç piyasa TCMB’den faizi değiştirmesini beklemezken Deutsche Bank, Bank of America gibi uluslararası kuruluşlar, ekonomisinin ısınması ve TL’deki değer kaybı nedeniyle 100 – 200 bp önden yüklemeli faiz artırım beklentilerine dair notlarını paylaştı. Öte yandan Merkez Bankası’nın fonlama kanallarını değiştirmesiyle ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 9 aştı.

Piyasalarda koronavirüsle ilgili gelişmeler ve Doğu Akdeniz’e dair jeopolitik riskler da radarda.

18 Ağustos sabahı dolar/TL 7.3932’den işlem görüyor, euro ise dolar karşısında 1.19 seviyesini test ederken euro/TL 8.79 seviyesinde. Altın fiyatları ise yeniden yükselişe geçti, spot altın 2000 doları zorlarken gram altın fiyatı 473 TL’ye geldi. Gümüş fiyatı da yüzde 1 yükselişle 27 doları geçti.

Dolar kurundaki sert yükseliş haftanın ilk işlem günü de devam etti. Dolar dün 7.3987 lira ile yeni tarihi zirvesine çıktı. Bir süredir sıkılaştırma adımlarını piyasayı yüzde 8,25 politika faizinden yüksek faizle fonlayarak sürdüren Merkez Bankası dünkü adımıyla sıkılaştırmada bir kademe daha genişletti. Önceki geleneksel yöntemli repo ihalelerinde ilan etmek dışında yazılı bir açıklama yapmayan Merkez Bankası dün hem sitesinden ihaleyi duyurdu hem de mail atarak ‘geleneksel yöntemli’ ifadesinin altını çizerek sıkılaştırma adımı olduğunu vurguladı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar