Connect with us

Ekonomi

Dolar yeniden 8’e dayandı

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası ve Merkez Bankası’nın faizi arttırması sonrası 7,50 liraya düşen dolar kuru hafta başında yükselişini sürdürüyor.

Published

on

Dolar kuru, yeniden 8 liraya dayandı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası ve Merkez Bankası’nın faizi arttırması sonrası 7,50 liraya düşen dolar kuru bugün 7,93’ü gördü. Dolar, an itibarıyla 7,88 liradan işlem görüyor. Euro ise 9,36 TL seviyesinde.

Hazine Temmuz 2018’den beri gerçekleştirmediği 10 yıllık gösterge tahvil ihracı yanında bugün 7 yıl vadeli değişken faizli tahvili de ilk kez ihraç edecek. Hazine artan borçlanma maliyetlerinin borç rasyolarına uzun vadeli etkisini azalmak için iki yıldır daha çok değişken faizli ya da kısa vadeli borçlanmaya yöneldi.

Gösterge 10 yıllık tahvil genel olarak hem yerli hem de yabancı portföylerinde bulunsa da daha çok yabancılar tarafından tercih ediliyor. Yabancı yatırımcılar Hazine’nin TL cinsi borçlanma piyasasındaki payını bir kaç yılda yüzde 20-25 seviyesinden yüzde 3’e yakın azalttı.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar