Connect with us

Gündem

Dolly’yi klonlayan İngiliz bilim insanları Coronavirüs tedavisi için hükümetle görüşmelere başladı

Published

on

Dolly isimli koyunu klonlamalarıyla tanınan bilim insanlarının genç ve sağlıklı gönüllülerin bağışıklık hücrelerini Coronavirüs hastaları için kullanan olası bir tedavi için Birleşik Krallık (BK) hükümetiyle görüşmeler yaptığı bildirildi.

Daily Telegraph’ın haberine göre daha önce kanser hastalarını bağışıklık geliştiren hücrelerini aşılayarak tedavi eden İskoçya’nın Glasgow şehri yakınlarındaki TC BioPharm’dan araştırmacılar, şimdi aynı tedavinin Coronavirüse karşı da işe yarayacağını düşünüyor.

TC BioPharm’ın üst düzey stratejik tıp danışmanı Dr. Brian Kelly şunları ifade etti: “Viral enfeksiyonlarla savaşmadaki ana zorluklardan biri normal hücrelere değil, sadece enfekte olmuş hücrelere saldıracak bir şey geliştirmektir.

Bu nedenle ortaya koyduğumuz çözüm vücudun viral enfeksiyonlara karşı doğal savunmasına odaklandı.

Bir viral enfeksiyonla başarıyla mücadele eden hastalarda, kendi bağışıklık sistemleri gelişir ve bu, yeniden enfekte olmayı engelleyecek şekilde korunur.”

Tedavinin klinik deneylerini başlatmak ve temmuz ayına kadar NHS (BK Ulusal Sağlık Sistemi -çn.) hastanelerinin kullanımına sunmak için hükümetle görüşmeler devam ediyor.

Vericilerden gelen T hücreleri, diğer bağışıklık sistemi hücrelerinden farklı olarak vücuda giren işgalcileri hücre yüzeylerindeki yabancı çıkıntılar aracılığıyla belirlemek yerine virüslerin olağan dışı metabolizmasını tespit ediyor.

Bu dönor hücreleri bir virüsü saptadığında hem virüsleri imha etmeye başlıyor hem de tamamen yok edilmesi gereken bir yabancı ihlal bulunduğunu bağışıklık sisteminin kalanına bildiriyor.

Dr. Kelly, bu yaklaşım sayesinde virüs mutasyon geçirse bile vücuda yeniden girdiğinde aşılamanın yinelenebileceğini ve işe yaramayı sürdüreceğini ifade etti.

Klinik evre için hücre tedavileri geliştiren TC Biopharm şirketini, 1996’da Edinburgh’daki Roslin Enstitüsün’de Dolly isimli koyunu klonlayan ekibin üyelerinden Angela Scott kurdu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar