Connect with us

Dünya

DSÖ, görüldükleri ülkelerle anılmalarını önlemek için Covid varyantlarını Yunan harfleriyle adlandıracak

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs ve varyantlarının ilk görüldükleri ülkelerin adlarıyla anılmasının bu ülkelerin tepkisini çekmesi üzerine çareyi Batı uyarlığının temel taşlarından kabul edilen antik Yunanca’ya sarılmakta buldu.

Published

on

Bugüne dek kamuoyu ve medyada ilkin İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan’da saptanan varyantlar bu ulusların isimleriyle anılırken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yunan alfabesinin harflerini kullanarak, bilimsel literatürdeki karmaşık sayıları yazmakta zorlanıp kısa yoldan ulus etiketleyenlere örnek olmayı amaçlıyor.

Hindistan’a Delta ve Kappa

İlkin Hindistan’da çıkan çifte mutasyona uğramış varyant B.1.617’ye bundan böyle Delta Varyantı diyeceğini duyuran DSÖ, Hindistan’da B.1.617’den evvelki varyanta da Kappa Varyantı adını layık gördü.

Omega’ya kadar yolu var

DSÖ’nün açıklamasına göre SARS-CoV-2 genetik soylarının isimlendirilmesi ve izlenmesi için yerleşik isimlendirme sistemleri bilim adamları tarafından ve bilimsel araştırmalarda kullanılmaya devam edecek, ancak bilimle ilgili olmayan kamuoyuna açıklama yapılırken anlaşılmasını kolaylaştırmak için Yunan alfabesinin Alfa, Beta, Gamma gibi harfleri kullanılacak.

Buna göre İngiliz varyantı diye bilinen B.1.1.7’ye Alfa, Güney Afrika’da yayılan 501Y.V2. varyantına Beta, Brezilya varyantları diye bilinen P.1 ve P.2’ye Gamma ve Zeta, martta ABD’de bildirilen iki varyanta Epsilon ve Iota denilecek.

Ancak sosyal medyada bunun adlandırmayı basitleştirmek yerine daha da karmaşıklaştıracağına dair tepkiler yükseldi.

Kaynak: Sputnik

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar