Connect with us

Dünya

DSÖ yetkilisi kötü haberi duyurdu: Birden fazla kez Kovid’e yakalananlar…

Salgın sonrasında dünya normalleşmeye çalışırken, birçok ülkeden vaka artışı haberleri gelmeye başladı. Bir DSÖ yetkilisi ise, kış ayları için uyardı!

Published

on

DSÖ yetkilisi David Nabarro, dün yaptığı çarpıcı açıklamada tekrarlayan Kovid enfeksiyonları ve ‘Uzun Kovid’ ile ilgili bilgiler verdi.

Sky News’a konuşan Nabarro verdiği demeçte, “Koronavirüs enfeksiyonu insanları birkaç ay boyunca normal ve sağlıklı bir yaşantıdan uzaklaştırabilir” derken Uzun Kovid ile ilgili de bilgi verdi.

David Nabarro, bir kişiye ne kadar çok Kovid-19 bulaşırsa, kişinin “şanssız” olma ve koronavirüsün uzun vadeli sağlık etkilerine yakalanma olasılığının o kadar yüksek olduğunu söyledi.

BİRDEN FAZLA COVID ENFEKSİYONU RİSKİ ARTIRIYOR!

DSÖ’nün Kovid için seçilen özel elçisi David Nabarro, “Ne kadar çok enfeksiyon alırsanız, şanssız olma ve uzun süreli Kovid ile karşılaşma olasılığınız o kadar artar, ki bu hiçbirimizin istemediği bir şeydir çünkü çok ciddi sonuçları olabilir.” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, uzun süreli Kovid-19, Kovid-19’lu bir kişi uzun süre devam eden semptomlar geliştirdiğinde olur. CDC, semptomların haftalar veya aylar sürebileceğini ve hatta kaybolup geri dönebileceğini söylüyor.

CDC’ye göre, daha ciddi bir ilk enfeksiyon geçirmişlerse, altta yatan sağlık sorunları varsa, aşılanmamışlarsa veya hastalık sırasında veya sonrasında çok sistemli inflamatuar sendrom yaşadılarsa, insanların Uzun Covid yaşama olasılığı daha yüksektir.

CDC’den alınan en son verilere göre, ABD’de Uzun Kovid vakaları giderek artıyor.

AŞILI VE AŞISIZ KİŞİLER ARASINDA HANGİ SEMPTOMLAR FARKLI?

İngiltere’de iki yıldan uzun süre Kovid-19 vakalarını izleyen yeni bir araştırmaya göre en az iki doz Kovid-19 aşısı olduktan sonra hastalığa yakalanan kişiler arasında en yaygın beş Semptom; burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve sürekli öksürük. Aşı olmamış kişilerde ise en sık rastlanan semptomlar sırsıyla baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve inatçı öksürük.

Bu veriler Londra’da King’s College’dan araştırmacılarla birlikte analiz edildi.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti’nin (NHS) desteğini alan araştırma kapsamında Kovid-19 testi pozitif çıkan 4,7 milyondan fazla kullanıcı semptomlarını dijital bir platform üzerinden bir günlüğe kaydetti.

Bu bilgileri analiz eden uzmanlar pandemi boyunca en yaygın semptomların nasıl değiştiğine dair bir tür sıralama oluşturdu.

Mart 2022’ye kadar İngiliz hükümetinden fon alan çalışma, Kovid-19’un koku veya tat alma duyusu kaybı gibi sürpriz etkilerinden bazılarının hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağladı.

KÜÇÜK AMA BELİRGİN BİR DEĞİŞİM

En az iki doz aşı yaptırmış kişiler arasında Covid-19’un en yaygın belirtileri şu şekilde sıralanıyor:

Burun akıntısı
Baş ağrısı
Boğaz ağrısı
İnatçı öksürük
Aşı olmayanlarda görülen semptomlar şu şekilde sıralanıyor:

Baş ağrısı
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı
Ateş
İnatçı öksürük
İki grup arasındaki temel fark, aşı olmamış kişilerde ateşin görülmesiydi. Bu, daha ciddi bir sorunun habercisiydi.

Ayrıca en az iki doz Kovid-19 aşısı olanlara kıyasla daha fazla baş ağrısı ve boğaz ağrısı kaydedildi.

Deneyi yürüten araştırmacılar, bu farklılığın aşı olanlarda daha hafif semptom görülmesiyle açıklanabileceğini söylüyor ve ekliyorlar:

“Ayrıca genç bireylerin daha fazla sayıda vaka bildirmesi dikkate değer ancak semptomları daha az belirgin ve daha hafif seyrediyor.”

ALT VARYANT ETKİSİ

Araştırmacılar, semptomların sıralamasının yalnızca çalışmada paylaşılan bilgilere dayandığı konusunda uyarıyor. Sıralama koronavirüsün alt varyantlarının etkisini dikkate almıyor.

Ayrıca Kovid-19 semptomlarının kişiye göre değişebileceğini de hatırlamakta fayda var. NHS’e göre hastalığın semptomlarının tam listesi şöyle:

-Yüksek ateş veya titreme

-Yeni başlayan sürekli öksürük: Bir saatten uzun süren öksürük nöbeti veya 24 saat içinde 3 veya daha fazla öksürük nöbeti yaşanması

-Koku veya tat alma duyusunda kayıp veya değişiklik

-Nefes darlığı

-Yorgunluk veya bitkinlik hissi

-Vücut ağrısı

-Baş ağrısı

-Boğaz ağrısı

-Burunda tıkanıklık veya burun akıntısı

-İştah kaybı

-İshal

-Mide bulantısı

COVİD-19 SEMPTOMLARI GÖSTERENLER NE YAPMALI?

Yetkililere göre, koronavirüs semptomlarından en az birini gösteriyorsanız, ilk adım olarak evde kalmalı ve başkalarıyla etkileşimi kısıtlamalısınız.

Bu adım yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar gibi Kovid-19 komplikasyonlarına karşı savunmasız olan kişilerle temas halindeyseniz daha da önem kazanıyor.

Bir diğer önemli adım da test yapmak.

En etkili tanı yöntemi olarak görülen PCR testlerinin yanında eczanelerde veya farklı satış noktalarında hızlı antijen testleri bulmak mümkün.

Sonuç pozitifse, beş ila yedi gün boyunca karantinada kalmak önemli.

Rahatsızlık bu süreden sonra geçerse, rutininize dönebilirsiniz. Ancak eğer kötüleşirse (veya nefes almada zorluk gibi daha ciddi semptomlar ortaya çıkarsa) acil tıbbi yardım almak önemli.

 

 

 

 

Haber: Hürriyet

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar