Connect with us

Gündem

Dünya genelinde ölü sayısı 1 milyonu aştı

Dünyayı etkisi altına alan salgın, birçok ülkenin kapsamlı değişiklikler yapmasına da yol açtı. Virüse karşı etkin bir aşı geliştirme çalışmaları ise devam ediyor…

Published

on

By

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde yaklaşık 10 ay önce ortaya çıktığı belirtilen ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti. Tespit edilen toplam vaka sayısı 33 milyon 575 bini geçti.

Birçok uzman, ölü ve vaka sayısının tespit edilenden fazla olduğunu savunuyor. Dünyayı etkisi altına alan salgın, birçok ülkenin kapsamlı değişiklikler yapmasına da yol açtı. Virüse karşı etkin bir aşı geliştirme çalışmaları ise devam ediyor. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ülke olan ABD’de 7 milyon 361 binden fazla kişide Kovid-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 209 bin 808 kişi hayatını kaybetti.

ABD’nin yanı sıra ölü sayısı 10 binin üzerinden olan ülkeler şöyle: Salgından en çok etkilenen ikinci ülke Brezilya…Ülkedeki virüs kaynaklı ölü sayısı 142 bini geçmiş durumda. Vaka sayısında ise Brezilya, Hindistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Artışın birçok ülkede sürdüğü vakalarda ise sayılar artık 100 binlerle ifade ediliyor.

Aşı çalışmaları sürüyor.

Dünya genelinde 9 muhtemel aşı, son safhaya geldi. Çalışmalar son hızla devam ediyor. İlk aşamada olan 200’ün üzerinde aşı adayı var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) eşgüdümünde Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) yürütülüyor. Aralarında Avrupa Birliği ülkelerinin de bulunduğu 64 yüksek gelirli ülke şimdiye kadar COVAX programına katıldı. Toplamda ise 156 ülke programa dahil oldu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar