Connect with us

Gündem

Dünya Mutluluk Günü nedir? Ne zaman ortaya çıktı? 20 Mart Dünya Mutluluk Günü mutlu olmanın yolları

20 Mart Dünya Mutluluk Günü olarak biliniyor. Ama kendinizi mutlu hissetmiyorsanız da endişeye gerek yok… Nasıl daha mutlu olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Published

on

Dünya Mutluluk Günü 2012 yılında Birleşmiş Milletler’in (BM) aldığı karar doğrultusunda 20 Mart’ta kutlanıyor.

Dünya Mutluluk Günü’nün amacı her yıl tüm insanların bir günlüğüne dahi olsa mutluluğu hatırlamaları, birbirlerine hatırlatmaları ve mutlu olmak için bir şeyler yapmaları.

Dünya Mutluluk Günü‘nde çoğu zaman yeterli gelmeyen mutluluk hissi için önemli ipuçları var. Yale Üniversitesi’nde “Psikoloji ve Mutlu Yaşam” dersi veren Profesör Laurie Santos, “Mutluluk hali kendiliğinden gelmez, bu konuda gelişmek için pratik yapmanız gerekir. Mutlu olmak için bilinçli bir çaba göstermek gerektiğini bilimsel çalışmalar doğruluyor. Ama kolay değil tabii, biraz zaman alıyor” diyor.

Santos, mutluluğun kendiliğinden gelmeyeceğini, bu konuda pratik yapmak gerektiğini söylüyor.

İŞTE MUTLULUĞA GİDEN 5 YOL
1. Minnettarlık listesi

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Santos, öğrencilerinden bir hafta boyunca her gece bir liste yapıp hangi konularda minnet duyduklarını yazmalarını istiyor. “Bu çok basit bir fikirmiş gibi gelebilir, ama bu egzersizi düzenli yapan öğrencilerin daha mutlu olduğunu görüyoruz” diyor.

2. Daha fazla ve daha kaliteli uyku

Bir hafta boyunca her gece sekiz saat uyuyun. Santos, bunun en zor egzersizlerden biri olduğunu söylüyor. “Saçma gelebilir, ama daha uzun süreli ve daha kaliteli bir uyku depresyon riskini azaltıyor ve pozitif davranış eğilimini geliştiriyor” diyor.

3. Meditasyon

Günde 10 dakika meditasyon yapın. Santos öğrenciyken yaptığı düzenli meditasyonun kendisini daha iyi hissetmesini sağladığını söylüyor. Öğrencilerine, meditasyon ve dikkat yoğunlaşması gerektiren diğer aktivitelerin insanı nasıl daha mutlu yaptığını kanıtlayan araştırmalar gönderiyor.

4. Aileye ve arkadaşlara daha fazla zaman

Santos, aile ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmenin insanı gerçekten de daha mutlu kıldığını gösteren birçok yeni araştırma olduğunu söylüyor. Sevdiğimiz insanlarla zaman geçirmek veya psikolojideki ismiyle “sağlıklı kişisel ilişkiler ve sosyal bağlantılar” insanın fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkiliyor. Bunun için çok çaba göstermek gerekmediğini, “O anı iyi yaşamak ve birileriyle birlikte ve ne şekilde zaman geçirdiğinizin farkında olmak yetiyor” diyor. Mutluluk için zaman algısı oldukça önemli. “Çoğu kez varlığı parayla ölçüyoruz. Oysa araştırmalar gösteriyor ki varlık insanın ne kadar zamanı olduğuyla ilgili bir şey” diyor Santos.

5. Daha az sanal, daha fazla gerçek ilişki

Sosyal medyanın insana sahte bir mutluluk duygusu verebileceğini ama ona kendini kaptırmamak gerektiğini söylüyor. “Son araştırmalar, Instagram gibi sosyal medya ağlarını fazla kullanan insanların onu pek kullanmayanlara kıyasla daha az mutlu olduğunu gösteriyor” diyor.

‘İNSANLARA YARDIM EDİN’

Dünya Mutluluk Günü’nü nasıl kutlayacağız, bugün için ne yapacağız diye sorarsanız, bu gün en azından ulaşabildiğimiz birkaç kişiye yardım ederek, onları mutlu ederek işe başlayabiliriz.

Mutlu olmanız ve mutlu kalmanız dileğiyle…

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar