Connect with us

Ekonomi

Dünyada en yüksek ve en düşük faiz oranları hangi ülkelerde uygulanıyor? 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) perşembe günü, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19’dan yüzde 18’e düşürdü.

Published

on

By

Türkiye politika faizi dünyada en yüksek 10., Avrupa’da ise ilk sırada bulunuyor. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirdi. Karar sonrası dövizde yukarı yönlü hareketlenme yaşandı. Piyasanın beklentisi faizlerin yüzde 19 seviyesinde tutulacağı yönündeydi.

9 liraya yaklaşan dolar tüm zamanların tarihi zirvesini görürken, euro da yukarı yönlü işlem görmeye başladı.

Türkiye, faiz oranlarında dünyada 10’uncu Avrupa’da 1’inci sırada

TCMB’nin yeni kararı ile Türkiye dünyada politika faizi en yüksek 10 ülke arasında yer aldı.

Politika faizleri konusunda dünya sıralamasında zirvede Venezuela (54.06) yer alırken ilk 10 sırada Zimbabve (40), Arjantin (38), Yemen (27), Sürinam (25), Angola (20), Liberya (20), Sudan (19.6), İran (18) ve Türkiye (18) var.

Avrupa ülkelerine bakıldığındaysa Türkiye, yüzde 18 ile faiz oranının en yüksek olduğu ülke konumunda. Diğer Avrupa ülkelerinden Belarus 9.25 ile ikinci, Ukrayna 8.25 ile üçüncü sırada.

En yüksek faiz oranları Venezuela ve Arjantin

Bugün “faiz liginin” ilk sırasında ekonomik ve siyasi krizle boğuşan Venezuela bulunuyor. Venezuela yüzde 54.06 ile dünyanın en yüksek faiz oranına sahip ülkesi. Venezuela’yı yüzde 38,0 ile takip eden bir diğer Güney Amerika ülkesi Arjantin.

İsviçre, Danimarka, Japonya eksi faiz uygulayan 3 ülke

Faiz liginin alt sıralarında ise negatif faiz uygulayan ülkeler bulunuyor. Euro Bölgesi ülkelerinde 0 (sıfır) faiz uygulanırken Japonya, Danimarka ve İsviçre’de negatif faiz uygulanıyor.

İsviçre yüzde -0.75 ile dünyanın en düşük politika faizi oranına sahip ülkesi. İsviçre’yi -0.5 ile Danimarka, -0.1 ile Japonya takip ediyor.

Avrupa’da en düşük artı faiz İngiltere ve Polonya’da

Artı faiz uygulayan ülkelerden en düşük orana sahip olanlarsa sırasıyla İngiltere (0.1), Polonya (0.1), İsrail (0.1), Avustralya (0.1), Singapur (0.22) ve Amerika Birleşik Devletleri (0.25) ve Norveç (0.25) yer alıyor.

Dünyanın önemli ekonomilerinden Çin (3.85), Kanada (0.25), Güney Kore (0.75), Hindistan (4), Rusya (6.75) ise düşük faiz uygulayan diğer ülkeler arasında yer alıyor.

Kaynak: Euronews

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar