Connect with us

Dünya

Dünyanın en büyük yolcu gemisi ilk kez açık denize çıktı

362 metrelik boyuyla Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan dünyanın en büyük yolcu gemisi ‘Wonder of the Seas’, ilk kez açık denize çıktı. Gemi yaklaşık 7 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip.

Published

on

By

Yapımı iki yıl süren ve dünyanın en büyük yolcu gemisi olan “Wonder of the Seas”, açık denizde dört gün devam edecek deneme seferi için Fransa’nın Saint-Nazaire Limanı’ndan ayrıldı.

362 metre boyuyla Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan 64 metre genişliğindeki bu dev gemi, 6 bin 988 yolcu taşıyabilecek.

Geminin yapımına 2019 yılında Saint-Nazaire’deki Atlantik tersanelerinde başlandı. Gemi dört gün sürecek denemeler için dün limandan ayrıldı.

Mühendisler ve geminin personeli, ilk kez denize çıkan geminin performansını ve araç-gerecin çalışmasının gözlemleyecek. Gemi bu aşamayı başarıyla geçerse gelecek aylarda servis ekipmanını kurmak ve son dokunuşları yapmak kalıyor.

Bu denemeler, seyrüsefer donanımının kontrol edilmesini, motorların itiş gücünü görmeyi, hız kontrolünün yapılmasını ve titreşimlerin istenen normlar içinde kalıp kalmadığını ölçmeyi sağlayacak.

ABD-Norveç firması olan Royal Caribbean Cruise Line tarafından sipariş edilen geminin dört yüzme havuzu ve 18 güvertesi bulunuyor.

Yaklaşık 7 bin yolcuya 2 bin 300 kişilik mürettebat hizmet edecek. Geminin 2 bin 867 kamarası var. 230 bin ton ağırlığındaki gemi, saatte en fazla 25,1 deniz mili (40,3 km) hız yapabilecek.

Wonder of the Seas, Saint-Nazaire’de inşa edilen yolcu gemileri Harmony of the Seas (2016) ve Symphony of the Seas (2018) dizinin son üyesi oldu. Gemi, salı günü limana dönecek ve 2022 başında, altı aylık bir gecikmeyle firmaya teslim edilecek.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar