Connect with us

Yazar

Dünyanın en iyi 50 üniversitelerinden mezun olanlara İngiltere Vizesi…

Published

on

By

Otomatik olarak bu haber maalesef Türkiye’deki üniversitelerden mezun olanları kapsamıyor. Siyasi ve ekonomik analize geçmeden önce vize hakkında kısa bilgi verelim.

• Program, İngiltere dışındaki en iyi üniversitelerden son beş yıl içinde mezun olanlar için geçerli olacak.

• Lisans veya yüksek lisanslı başvuru sahiplerine iki yıl, doktora derecesine sahip olanlara ise üç yıl süreli çalışma vizesi verilecek.

• Daha sonra ise belirli şartları yerine getirmeleri halinde uzun süreli çalışma vizesi alabilecekler.

• Bu programdan yararlanmak için, kişinin mezun olduğu üniversitenin mezuniyet yılında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 50’de yer alması gerekiyor.

Öncelikle bu tür en iyileri hedefleyen vize türleri kesinlikle Britanya vatandaşı iseniz ülkemize faydası olacaktır ama yeterli mi? Kesinlikle hayır! İngiltere ye seviyoruz fakat bir de gerçekçi olup ülke olarak eksiklerimize bakıp kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor.

İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşanan Lale yani duraklama devrini tamamladı şimdi gerileme dönemine geçti. Eğer milyarderseniz bu dediklerime güleceksiniz ve haklısınız derim ama normal bir Britanya vatandaşı iseniz size zor bir dönem bekliyor.

Gerçeklere bakalım. 2016 da 40 sterline dolan arabamı dün 115 sterline doldurdum. 7 sene önce 2 odalı bir dairenin elektrik ve gaz faturası ortalama 30 sterlindi şimdi elektrik ve gaz faturaları 100 sterlini geçti. NHS özelleşiyor. İskoçya ayrılmak istiyor. Kuzey İrlandalılar da ayrılma konusu tartışılmaya başladılar. İngiltere de doğru düzgün tarım, sanayi ve teknoloji yok ve en iyi oldukları bankacılık sistemi de Avrupa’ya transfer oluyor.

Çilek toplama gibi işleri Doğu Avrupa’dan gelen uzuz işçiler yapardı. Bu işçiler barakalarda zor koşullarda kalır güzel kızların bazılarının zorla hizmetçi yapıldıkları gibi kötü haberler gündem olmazdı. Brexit sonrası bu işçiler artık gelmiyor. Prens Charles milli dava diyerek İngiliz gençlerden destek istese de İngilizler bu tür işleri yapmak yerine yardımlarla geçinmeyi tercih ediyor. Yabancıların matematik olarak ülkeden aldıkları yardımlardan daha çok vergi verdikleri konusu hiçbir zaman haber olmadı. Sadece İskoçya hükümeti 200 bin doktor, hemşire, teknisyen, öğretmen, bakıcı ve sosyal servis alanında çalışanının Avrupa’dan geldiğini ve bunlar giderse yerlerinin kısa sürede doldurmanın mümkün olmayacağını söylese de Brexit seçimi oldu ve şimdi her alanda açığımız var.

Dünyanın 50 ülkesinden gelen kişi tatbiki İngiltere’ye faydası olacak ama tır şoförleri eksikliği yüzünden gıda ürünleri taşımacılığı azaldı ve fiyatlar her gün artıyor. Kuzey İngiltere de günde sadece 1 kere yemek yiyebilen yüzbinlerce fakir İngiliz var.
50 üniversiteden mezun olanlar finans ve hukuk sektörü gibi üst düzey işler yapacaklar ama bizim doktor, hemşire, çöpçü, tır şoförü, öğretmen ve meyve ve sebze toplayanlara da ihtiyacımız var.

Haksız mıyım haklı mıyım anlamak için alttaki listeyi not edin ve 10 sene sonra karşılaştırın.

1. United States (GDP: 20.49 trillion)
2. China (GDP: 13.4 trillion)
3. Japan: (GDP: 4.97 trillion)
4. Germany: (GDP: 4.00 trillion)
5. United Kingdom: (GDP: 2.83 trillion)
6. France: (GDP: 2.78 trillion)
7. India: (GDP: 2.72 trillion)
8. Italy: (GDP: 2.07 trillion)
9. Brazil: (GDP: 1.87 trillion)
10. Canada: (GDP: 1.71 trillion)

Eğer İngiltere 5. Sıradan altlara doğru gidiyorsa bunun sebebi başka ülkeler değil tamıyla eğitim ve üretimde gerilememiz yüzünden olacak başkalarını suçlamaya gerek yok.

Türkiye de durum nasıl?

Ekonominin özeti: 1 Sterlin 21 Lira!

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine Türkiye’den sadece Koç Üniversitesi girdi deniliyordu ama 2022 yılında Koç Üniversitesi de ilk 500 de değil. En iyi üniversitelerin bütçelerine bakın 2 milyar dolar bütçesi olan üniversiteler var. Türkiye de Boğaziçi üniversitesinin bir dönem senelik bütçesi 50 milyon dolardı. Maaşlar ve masraflar ödendikten sonra üniversitelerimizde araştırma için para kalmadığı için ilk 500’e giremiyoruz. Milyar dolarlık üniversitelerden mezun olan öğrenciler bankacılık, teknoloji ve sanayi alanında yaptıkları buluşlarla yeni iş sektörleri oluşuyor ve mezun oldukları ülkelere milyarlarca dolarlık gelir sağlıyorlar.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’den doktor ve hemşirelerin İngiltere’ye gelip çalışmaları için vize kolaylıkları sunuldu. Temmuz ayında bu konuda yaptığımız çalışmaları sizinle paylaşacağız. Türk sağlık çalışanları yeni gelmeleri takip etmek istiyorsanız Telegram uygulamasında açtığımız anons grubuna katılabilirsiniz. www.t.me/NHSvize

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar