Connect with us

Teknoloji

Dünyanın en küçük bulaşık makinesi

Dünyanın en küçük bulaşık makinesi sadece bulaşık yıkamakla kalmıyor, aynı zamanda salgın döneminde virüsün yayılmasına neden olabilecek anahtarlık, cep telefonu gibi nesnelerin de dezenfekte olmasını sağlıyor. Dokuz inç genişliğindeki makine aynı zamanda doğa dostu…

Published

on

Aberdeen’deki Robert Gordon Üniversitesi’ndeki uzmanlar, makineyi tasarlamak için Edinburgh şirketi Loch Electronics ile birlikte çalıştı. Ekip, hem çevre dostu hem de ekonomik anlamda tasarruf edebilen bir cihaz geliştirmeyi önceliklendirdiklerini belirtiyor.

Sıhhi tesisat gerektirmeyen minik cihaz, araştırmacılara göre elde bulaşık yıkamaya kıyasla yüzde 86 su ve yüzde 73 enerji tasarrufu sağlıyor. Tek veya iki kişilik haneler düşünülerek geliştirilen makinede iki öğün bulaşık yıkamak sadece 15 dakika sürüyor.

UV ışıklarıyla su kullanmadan temizliği sağlıyor

Makine tasarlanırken pandemi dönemindeki ihtiyaçlar da göz önünde bulundurulmuş; UV ışıklarının yıkama merkezinin içine entegre edilmesiyle COVID-19’un kontamine yüzeyler yoluyla yayılmasını ve bulaşmasını önlemeye yardımcı olması hedeflenmiş. Bulaşık makinesi 10 kg ağırlığında, 17 inç yüksekliğinde ve dokuz inç genişliğinde olmasına rağmen büyük yemek tabakları, kızartma tavaları, uzun şişeler, fırın tavaları ve hatta doğrama tahtaları da sığabiliyor.

Karbon ayak izini azaltması bekleniyor

Kapsülün Birleşik Krallık evlerinde kullanılmasıyla, ülkenin karbon ayak izine olan katkısının hane başına yüzde 3,5 veya yılda üç milyon ton CO2 azaltmasına yardımcı olması bekleniyor.

Loch Electronics’in CEO’su ve kurucu ortağı Francisco Carreno, cihazın çığır açıcı olduğunu söylüyor: “UV ışıkları; telefonlar, anahtarlar, cüzdanlar, yüz maskeleri ve postalar gibi COVID-19’un bulaşmasında önemli bir rol oynayan küçük nesneleri dezenfekte etmeye yardımcı oluyor. Bunlar normalde suyla zarar görebilecek şeyler, bu nedenle UV ışığı bunları güvenli bir şekilde dezenfekte etmek için mükemmel bir çözüm.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar