Connect with us

Yaşam

Dünyanın en yaşanabilir ve yaşanması zor şehirleri listelendi

Economist Intelligence Unit raporuna göre, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında Auckland birinci sıraya yerleşti. En az yaşanabilir şehirler sırasında birinci ise Venezuela’nın başkenti Caracas.

Published

on

By

Listenin ilk sırasına yerleşen Yeni Zelanda’nın en metropol şehirlerinden olan Auckland’ın bu başarısı büyük ölçüde Covid-19 salgınıyla mücadeledeki rolüyle ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Listenin ikinci ise Japonya’nın Osaka şehri ve Avustralya’nın Adelaide şehri. Geзen sene yaşanabilirlik sırasında ilk 10’da olan olan Viyana, bu sene sıralamanın ьst kısmına yerleşemedi.

Ada ülkesi Yeni Zelanda’nın hem coğrafi konumu hem de Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve hükümetinin pandemi yönetimi, erken alınan ünlemler nedeniyle uzun süredir takdir ediliyor. Yeni Zelanda halihazırda bir yıldır süredir kapalı kalan sınırları tekrar açmak istiyor.

Pandemi öncesi benzer yaşam tarzına dönüş

Habertürk’ün Guardian’dan aktardığı habere göre EUI verilerinin, ‘‘Yeni Zelanda’nın sert karantinası, toplumlarının yeniden açılmasına ve Auckland ve Wellington gibi şehirlerin vatandaşlarının pandemi öncesi yaşama benzeyen bir yaşam tarzının keyfini çıkarmasına izin verdiğine” işaret ettiğini söylüyor.

EUI, pandemi küresel yaşanabilirliğe ağır hasar verdi

Economist Intelligence Unit, aynı zamanda pandeminin küresel yaşanabilirlik olgusuna ağır bir hasar verdiğini söyledi. Bu seneki sıralamada ölçütlerden biri ise salgın yönetimi.

Yaşanabilirlik neye göre belirleniyor?

Economist’in yaşanabilirlik sıralaması bu sene yıkıcı küresel pandemiyi hesaba katarak bir ölçüm yaptı. Dünya çapında 140 şehri inceleyen araştırma 30’dan fazla niceliksel ve niteliksel dinamikleri hesaba katıyor. Bunların arasında: sağlık, kültür, çevre ve eğitim, istikrar ve altyapı gibi unsurlar var. Guardian ve T24’ьn rapordan aktardığı sıralamalar ise şu şekilde:

DÜNYANIN EN YAŞANABİLİR ŞEHİRLERİ

Auckland – Yeni Zelanda
Osaka – Japonya
Adelaide – Avustralya
Wellington – Yeni Zelanda
Tokyo – Japonya
Perth – Avustralya
Zürih – İsviçre
Cenevre – İsviçre
Melbourne – Avustralya
Brisbane – Avustralya

DÜNYANIN EN AZ YAŞANABİLİR ŞEHİRLERİ

Caracas – Venezuela
Douala – Kamerun
Harare – Zimbabwe
Karachi – Pakistan
Trablus – Libya
Cezayir – Cezayir
Dhaka – Bangladeş
Port Moresby – Papua Yeni Gine
Lagos – Nijerya
Şam – Suriye

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar