Connect with us

Yaşam

Dünya’ya en yakın kara delik keşfedildi

Gökbilimciler, Dünya’ya en yakın kara deliği buldu. Gezegenden bin 500 ışık yılı uzakta yer alan düşük kütleli kara deliğe The Unicorn (Tek Boynuzlu At) ismi verildi

Published

on

Gökbilimciler, Dünya’ya en yakın kara deliği buldu. Gezegenden bin 500 ışık yılı uzakta yer alan düşük kütleli kara deliğe The Unicorn (Tek Boynuzlu At) ismi verildi.

Bilim insanlarının kara deliğe bu ismi vermesinin iki nedeni var. Birincisi, nesnenin Yunanca’da tek boynuzlu at anlamına gelen Monoceros takımyıldızında bulunması.

Diğer nedense kütlesinin son derece az olması. Güneş’in yaklaşık üç katı kütleye sahip kara delik, neredeyse türünün tek örneği.

Keşif ekibinin lideri ve ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi’nden astronomi öğrencisi Tharindu Jayasinghe, “Sistem çok benzersiz ve tuhaf. Bu lakabı kesinlikle hak ediyordu” diye konuştu.

“The Unicorn’un bir arkadaşı da var: Ömrünün sonuna yaklaşan şişkin bir kırmızı dev yıldız. Bu arkadaş, All Sky Automated Survey ve NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite projeleri dahil olmak üzere yıllar boyunca çeşitli bilimsel cihazlar tarafından gözlemlendi.”

Jayasinghe ve meslektaşları yeni keşfi bu kırmızı devi incelerken yaptı. Yıldıza dair büyük bir veri kümesini gözden geçiren gökbilimciler, ilginç bir şey fark etti: Kızıl devin ışığındaki yoğunluk periyodik olarak değişiyordu ve bu da başka bir nesnenin yıldızı çekip şeklini değiştirdiğini gösteriyordu.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar