Connect with us

Sağlık

Düzenli kahve içmek Covid-19 riskini azaltıyor

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre düzenli kahve tüketenlere Covid-19 bulaşma riskinin daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Published

on

By

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Northwestern Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, kapsamlı bir araştırma yaptı. Bilim insanlarının elde ettiği analiz sonuçları ünlü bilim dergisi Nutrients’te yayınlandı.

Yaklaşık 40.000 katılımcının yer aldığı araştırmada  bilim insanları kahve tüketimi ile Covid-19 arasında bir düzen belirledi. Katılımcıların 2006-2010 yılları arasındaki beslenme alışkanlıklarını mercek altına alan araştırmada, bunların 2020 yılındaki koronavirüsü bulaşma oranına kıyaslaması yapıldı.

Katılımcıların, çay, kahve, işlenmiş et, kırmızı et, meyve-sebze ve yağlı balık tüketimi incelendi. Yaş-cinsiyet-ırk ve egzersiz yapma alışkanlıkları gibi faktörleri de inceleyen uzmanlar, “Günde 1 ya da daha fazla kahve içenlere Covid-19 bulaşma oranı, kahve içmeyenlere oranla yüzde 10 daha az” açıklamasını yaptı.

Günde dört bardak içenlerde risk düşüyor

Araştırmada, “Günde 1, 2-3 veya dörtten fazla kahve tüketenlere Covid-19 bulaşma ihtimali sırasıyla 0.90, 0.90, 0.92” sonucu çıktı.

Antioksidan ve iltihapları yok eden içeriği sebebiyle kahve içmenin avantajlarının vurgulandığı araştırmada, “Kahve tüketimi Covid-19’un ağır geçmesine ve öldürücülüğüne sebep olan unsurlara zarar veriyor. Fakat bunun daha fazla incelenmesi gerekiyor” denildi.

Öte yandan araştırmada ağırlıklı olarak sebze ile beslenenlerde koronavirüsü riskinin daha düşük olduğu belirtilirken, işlenmiş et tüketenlerde ise koronavirüsü riskinin yüksek olduğu kayıtlara geçti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar