Connect with us

Kültür Sanat

Elif İskender ile Londra’da oyunculuk atölyesi…

İngiltere’de yaşayan Türk iş insanlarını bir araya getiren Çatı Business Network oluşumu, bu kez de sanat dünyasının yakından tanıdığı oyuncu ve eğitmen Dr. Elif İskender ile bir oyunculuk atölyesi organizasyonu geçekleştiriyor. Workshop Çatı Ailesi için ücretsiz olacak…

Published

on

By

İngiltere’de yaşayan Türk iş insanlarını bir araya getiren Çatı Business Network oluşumu, workshop çalışmaları ile de Türk toplumuna hizmet vermeyi sürdürüyor.

Çatı Business Network, sanat dünyasının yakından tanıdığı oyuncu ve eğitmen Dr. Elif İskender ile bir oyunculuk atölyesi organizasyonu geçekleştiriyor.

23 Mart çarşamba günü tiyatro ile ilgilenen herkesin ücretsiz olarak katılabileceği workshop etkinliğinde Sarp Apak, Öner Erkan, Engin Altan Düzyatan, Selin Yeninci, Uğur Uzunel, Doğukan Polat, Anıl Çelik, Serkan Dağlı, Batuhan Ekşi, Tülin Yazkan, Elif Büşra Pekin, Onur Buldu, Onur Bilge, Aylin Kontante Kul, Alper Kul, Sebnem Bozoklu, Buse Aslan, Esra Bilgic, Safak Pekdemir gibi pek çok ünlü oyuncunun eğitimine katkı sunan Dr. Elif İskender, Transformationel Acting for actors’ başlıklı kendi oyunculuk yöntemi ana başlığında “Temel oyunculuk teknikleri; odak-dil-beden ilişkisi konularında eğitim verecek. İskender, Çağan Irmak’ın yönettiği  Çalıkuşu dizisinde canlandırdığı ‘Besime’ karakteriyle hafızalara kazınmıştı.

Çatı Business Network organizasyonu ile gerçekleşecek atölye çalışmasına aşağıdaki linki tıklayarak kayıt yaptırılabiliyor.

https://www.eventbrite.com/e/elif-iskender-ile-oyunculuk-atolyesi-tickets-295789523427

 

DR . ELİF İSKENDER KİMDİR?

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalında öğrenimine başlayan İskender, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro/ Oyunculuk bölümünü Prof. Cüneyt Gökçer,  Doç. Lemi Bilgin ve Çetin Tekindor gibi sanatçıların öğrencisi olarak tamamladı. 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programını Prof. Dr. Özdemir Nutku danışmanlığında yaptığı “Ferhan Şensoy ve Ortaoyuncular (Monografi) başlıklı çalışmasıyla başarıyla tamamladı. “Çağdaş Oyunculukta Giriş Sınavları için bir Model önerisi” başlıklı doktora tezi Üniversitesi tarafından kitap olarak basıldı.

 

Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanan İskender. İngiltere Regent’s Üniversitesi’nde yabancı araştırmacı olarak tiyatro sanatının göçmenler üzerindeki iyileştirici etiksi üzerine  tiyatro bilimi/drama terapi araştırmalarını sürdürdü. The Migratıon Conference 2017 Procceeding isimli kitap çalışmasında editörlük yapmış aynı yıl kitap Internatıonal Press. London tarafından yayınlanmıştır  2005 Scenography Working Group Of The International Federation For Theatre Research (FIRT/IFTR) And The Department Of Theatre Studies Of The University Of Amsterdam işbirliği ile düzenlenen The Stage And The Visual Arts: Past, Present, and Future International Conference on Scenography konulu konferansa “The Usege Of Ancient Sites On  The Modern Stage Design” başlıklı bildiriyi sunmak üzere davet edildi.

Amsterdam 2003 “Patronage Of Private Companies”  Başlıklı Uluslararası Bilimsel Toplantıya, The Less Money, The  More Creavity: School Productions Under The Patronage Of Private Companies başlıklı  bildiriyle katılan İskender, “Ülkemizdeki Oyunculuk Eğitimi Giriş Sınavları”na ilişkin, yetenekli bireyin ve yeteneğin keşfi ve ayrıştırıcı yönünü araştıran çalışmasıyla konuşmacı olarak pek çok yurt dışı ve yurt içi toplantılara katılmıştır.

İskender’in verdiği eğitim ve seminerler arasında Türk Amerikan Derneği,“Konuşma Tekniği ve Beden Dili” (Kasım, 2003)  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Deniz Yıldızı Projesi gönüllü eğitmenlik, “Etkili Konuşma” (Nisan, 2004) Türk Amerikan Derneği, “Konuşma Tekniği ve Beden Dili” (Kasım, 2003) Dünya Bankası-TOSYÖV, “Yönetimde Girişimcinin Sorumluluğu ve Gelişime Uyum Sağlama Destek Programı” Konuşma Tekniği Beden Dili Semineri, (Temmuz 2003) Adesa Sağlık Eğitim Danışmanlık, “İletişim Teknikleri, Beden Dili, Konuşma Sanatı”( Mayıs, 2004 ) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Deniz Yıldızı Projesi, “Etkili Konuşma” (Nisan, 2006) Türk Amerikan Derneği,“Tiyatro Kulübü” (Kasım, 2006) Kişisel Gelişim Platformu “İletişim Teknikleri, Beden Dili” (Ocak 2007) Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,“Ara Tatilde Atölye Çalışmaları” (Ocak-Şubat 2008) bulunmaktadır.

2000 yılından itibaren Second Festival of Women Creators of the Two   Seas: The Mediterranean   and Black Sea, Tiyatro Tuz / You Be The Next ve Second Festival of Women Creators of the Two   Seas: The Medıterranean and Black Sea, Voıce of İzmir/ Despina of Karantina gibi çalışmalarla  UNICEF tarafından katkılarından dolayı ödüllendirilen oyuncu, yurt dışında da oyuncu ve yönetmen olarak görev almıştır.

TRT İzmir Televizyonu, Eğitim Kültür ve Drama Programları, “Tüketici Dünyası Programı – Marifet Hanım’ın Marifetleri (26 Bölüm)” Kaynak Metin Yazarı/ Oyuncu olarak çalışan ve pek çok oyun yöneten sanatçı aldığı teşekkür ve onur belgelerinin dışında son olarak  2009 yılında yönettiği Lorca’nın Kadınları adlı oyunu ile Uluslararası “9. Lions En İyi Ensemble “ ödülüne layık görülmüştür. Ulusal ve uluslararası olmak üzere pek çok oyun yönetmiş olan İskender, tiyatro yönetmeni ve oyuncu kimliği ile öne çıkmasının dışında Çağan Irmak’ın yönettiği  Çalıkuşu dizisinde canlandırdığı ‘Besime’ karakteriyle ve Okan Bayülgen ile ‘İki kadın İki Hayat’ adlı çalışmayla hafızalara kazınmıştı. Oyuncu olarak görev aldığı Sinema filmleri ve Televizyon dizilerindeki rolleriyle profesonel yaşamını sürdürmektedir. İskender, Londra’da EIAA ve Theatre’ın 2016’dan beri kurucusu ve Genel sanat Yönetmenidir.

Yetenek sınavları ve yarışmalarda jüri üyesi olan Elif İskender mesleki bilimsel  kuruluşlara üyedir. Yurt içinde ve dışında konferanslar vermektedir. Tanınmış başarılarıyla öne çıkmış çok sayıda öğrencisi bulunan İskender’in Sarp Apak, Öner Erkan, Engin Altan Düzyatan, Selin Yeninci, Uğur Uzunel, Doğukan Polat,Anıl Çelik, Serkan Dağlı, Batuhan Ekşi, Tülin Yazkan, Elif Büşra Pekin, Onur Buldu, Onur Bilge, Aylin Kontante Kul, Alper Kul, Sebnem Bozoklu, Buse Aslan, Esra Bilgic, Safak Pekdemir öğrencilerinden bazılarıdır. Londra’da kendi adıyla kurduğu akademi “Elif İskender Acting Academi & Theatre” adı altında ‘Transformationel Acting for actors’ başlıklı kendi oyunculuk yöntemini anlattığı kurumunda oyunculuk dersleri vermektedir. Londra’da yaşayan profesyonel oyuncularla çalışmakta. Performans Danışmanılıkları yapmaktadır. Aynı zamanda kendi stüdyosunda yeni öğrenciler yetiştirmekte Regent’s üniversitesinde ziyaretçi araştırmacı olarak akademik araştırmanın bir uzantısı olan göçmen gruplarla drama terapi çalışmaları yapmış. Transnational Press London’dan ‘The Migration Conference 2017 Proceeding başlığıyla editörlerinden biri olduğu kitap çalışması 2017 de yayımlanmıştır. Transformasyonel Nlp ve Motivasyon koçluğu çalışmalarını bireysel mentorluk çalışmaları ve grup çalışmaları olarak  sürdüren Dr.Elif İskender ”Kendi Hayatının Star’ı olmak” başlıklı kitap çalışmasını sürdürmektedir. Yine aynı başlıkla atölye ve grup çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalarda NLP, Motivasyon Koçluğu, EFT, Drama terapi, Nefes, Ses, Eskrim Oyunla terapi hikaye anlatıcılığı üzerinden yaptığı özel bir çalışma metoduyla bireyin kendini önce kendi merkezinde,sonra çevresinde etkin yaratıcı bir bireye dönüşmesini amaçlamaktadır. Deneyim ve oyunla  keşfetme becerisi Ona göre yetişkinlerin hatırlaması gereken bir beceridir. bu yolla pek çok işadamı ve kadına ayrıca oyuncu ve performans sanatçılarına danışmanlıklar yapmakta. Onların kendi alanlarının Star’ı olma becerisi kazandırmaktadır.

İskender, pandemi döneminde çekilen ve 13 ülkeden ödül alan ‘I Anatolia’ adlı orta metraj filmin iki yönetmeninden biridir. The Rose Bruford Üniversitesi’nde yüksek lisans danışmanlığı yapan İskender, kendi oyunculuk metodu olan ‘transformational acting for actors’ ismini verdiği metoduyla bu üniversitedeki yüksek lisans programında supervizor olarak kabul edildi

Elif İskender kariyerini, mentorlük ve oyunculuk yaşamını Londra’da sürdürmektedir.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar