Connect with us

Dünya

Elon Musk CEO’yu kovdu, kovulan CEO tazminatla servet sahibi oldu

Aylar süren tartışamların ardından sonunda Twitter’ı satın alan Elon Musk, ilk iş olarak hiç hoşlanmadığı şirketin CEO’su Parag Agrawal’ı kapının önüne koydu. Daha geçen sene göreve gelen Agrawal, Twitter’dan alacağı tazminatla büyük bir servetin sahibi olacak.

Published

on

By

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, yılan hikayesine dönen bir sürecin, sert tartışmaların ve davaların ardından sonunda dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter’ı satın aldı.

Elon Musk, şirketi satın alır almaz ilk iş olarak satın alma sürecinde kendisini yanıltmakla suçladığı ve hatta alay ettiği üst düzey yöneticileri kovdu. Öte yandan bunun Musk’a pahalıya mal olacağı ortaya çıktı.

Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alma süreci tamamlanır tamamlanmaz görevden aldığı isimler arasında CEO Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ile genel danışman Sean Edgett bulunuyor. İşini kaybeden eski CEO Parag Agrawal’a verilecek paranın miktarı dudak uçuklattı.

CEO’LUK KOLTUĞUNDA BİR YILI TAMAMLAMADAN KOVULDU

Bloomberg’in haberine göre, sadece 11 aydır Twitter’da CEO olarak görev yapan Agrawal, şirketten en az 42 milyon dolar tazminat alacak. Araştırma şirketi Equilar’ın tahminlerine göre, aylık maaşı 1 milyon dolar olan Agrawal Twitter’ın hisse değerine göre belirlenen tüm haklarını alarak şirketten ayrılacak.

Uzun süredir sosyal medya platformunda çalışan Agrawal, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin görevden ayrılmasının ardından geçen yıl kasımda koltuğa oturmuştu.

MUSK, AGRAWAL’I SEVMEDİĞİNİ BELLİ ETMİŞTİ

Musk’ın yetersizlikle ve sahte hesaplar konusunda kendisine yalan söylemekle suçladığı Agarwal ve diğer Twitter yöneticilerini işten çıkarması sürpriz olmadı. Musk’ın Agarwal’dan hiç hoşlanmadığı ve Twitter’ı alır almaz onu kovacağı haberleri daha önce de basına yansımıştı.

Hatta Musk’ın Agrawal’a gönderdiği ve basına sızan mesajlarda Twitter yönetim kurulu toplantısına katılmasının “zaman kaybı olacağını” söylediği ve zaman zaman onunla dalga geçtiği de belirtilmişti. Elon Musk’ın Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’e de Agrawal’ı sık sık şikayet ettiği, Musk’ın “Parag çok yavaş” yorumuna Dorsey’nin de “Sanırım birlikte çalışamayacaksınız” yanıtı verdiği ortaya çıkmıştı.

MUSK ANLAŞMAYI FESHETMİŞ, TWITTER DAVA AÇMIŞTI

Sıra dışı çıkışlarıyla gündemden düşmeyen Tesla’nın sahibi Elon Musk, 13 Mayıs’ta sosyal medya şirketi Twitter’ı satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuş, gerekçe olarak da “spam ve sahte hesapları” göstermişti. Musk, 8 Temmuz’da da anlaşmayı feshettiğini bildirmişti.

Twitter ise buna karşılık olarak Musk’a dava açmıştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar