Connect with us

Gündem

Erdoğan imzaladı: Ayasofya Diyanete devredildi ve ibadete açıldı

Danıştay 10. Dairesi’nin Ayafosya’nın müzeye dönüştürülmesi kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayafosya’yı ibadete açan kararı imzaladı

Published

on

By

Danıştay 10. Dairesinde, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararın iptali kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay’ın kararının ardından Ayasofya’nın ibadete açılması kararını imzaladı.

Erdoğan, kararı Twitter hesabından “Hayırlı olsun” notuyla paylaştı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu akşam saat 20:53’te millete sesleniş konuşması yapacağını duyurdu.

Kararın ardından AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Danıştay’ın #Ayasofya kararı, 86 yıllık tarihi bir ayıbı ortadan kaldırmıştır. Kendi topraklarımızda, Ayasofya’nın mahzun kalması hep yüreklerde yaraydı.Mülkiyeti Türkiye’de olan bir yapının aslından uzaklaştırılması, egemenliğimize de ters düşen bir durumdu” ifadelerini kullandı.

Turan, “Ayasofya, kutlu fethin sembolü ve mührüdür. Bugün bu tarihi kararla vuslat bekleyen milyonlarca yürekte hüzün son bulmuştur. Bu kararla, #Ayasofya, taşıdığı anlamla yeniden buluşmuştur. Fatih’in ve tarihin emaneti #Ayasofya, artık manevi heybetine de yeniden kavuşacaktır” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar