Connect with us

Dünya

Eunice Fırtınası İngiltere’de 3 can aldı

İngiltere’de etkili olan Eunice Fırtınası sebebiyle bazı bölgelerde okullar tatil edildi, hızı bazı bölgelerde 190 kilometreyi aşan rüzgar nedeniyle milyonlarca kişiye dışarı çıkmama uyarısı yapıldı. Fırtına nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti.

Published

on

By

Londra’da 30 yaşında bir kadın arabasının üzerine ağaç düşmesi sonucu öldü. Merseyside’da ise 50’li yaşlarında bir erkek, uçan molozlar nedeniyle yaşamını yitirdi. Yine kırımızı alarm kapsamındaki Hamshire’da da 20’li yaşlarında bir genç, yıkılan ağaca aracıyla çarparak öldü. Çok sayıda kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Seviyeli alarm sisteminin yürürlüğe koyulduğu 2008 yılından bu yana Londra ve ülkenin güney batısı için ilk kez kırmızı alarm verildi. Başkentte 20 bin kişilik spor ve gösteri merkezi O2 Arena’nın çatı kaplaması parçalandı.

FIRTINA İNSANLARI YERE DÜŞÜRDÜ

Londra’da Waterloo Road yakınlarında bir adam, bir binadan koparak kendisine isabet eden bir parça nedeniyle yaralandı. Sosyal medyada da, fırtına nedeniyle yerlere düşen insanların görüntüleri paylaşılıyor. Kentte pek çok toplu taşıma hizmeti de geçici olarak durduruldu. Londra’daki havalimanlarında pek çok uçuş iptal edilirken uçaklar da iniş yapmakta zorlandı. Toplamda 400 uçuşun etkilendiği değerlendiriliyor.

İngiltere’nin güneybatısında rüzgar hız rekorunun da kırıldığı değerlendiriliyor. Isle of Wight’ta kaydedilen 196 km’lik rüzgar sağanağı, resmiyet kazanırsa Ada rekoru olabilir. Hayati tehlike anlamına gelen kırmızı alarm verilen bu bölgede, olası su taşmaları, evler ve binaların zarar görmesi, elektrik kesintileri ve toplu taşımada aksaklıklar için uyarılar yapıldı. Bu iki bölgede birçok okul da Cuma günü tatil edildi. Devon, Cornwall ve Somerset’te milyonlarca kişiye, fırtına sırasında evde kalmaları çağrısı yapıldı.

HAFTA SONU YAĞIŞ VE RÜZGAR

Galler’in geri kalan bölgeleri ve İngiltere’nin güneyinden Manchester’a kadar olan kısmı için de sarı uyarı verildi. Güçlü rüzgarın etkisini sürdüreceği anlamına gelen bu uyarı da, yerel saatle sabah 5 ve akşam 21 saatlerini kapsıyor. Galler’deki tüm tren seferleri durdurulurken tren yolu şirketleri, diğer bölgelerde de aksamalar olabileceğini; mecbur kalınmadıkça trenlerin kullanılmaması gerektiğini açıkladı. Başbakan Boris Johnson, ordunun da fırtınadan olumsuz etkilenenlere yardımcı olmak için nöbette bekleyeceğini duyurdu. Ülkenin batısından başlayarak gün içinde zayıflaması beklenen fırtınanın etkisinin, hafta sonu güçlü rüzgar ve yoğun yağış olarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Bundan önce en son kırmızı alarm geçen yıl Kasım ayında, İskoçya ve kuzeydoğu İngiltere için verilmişti. Tüm ülke için kırmızı alarm ise en son 2018’de verildi. Doğudan gelen güçlü fırtına, ülkede Şubat ve Mart ayları boyunca kar fırtınaları ve dondurucu soğuklara yol açmıştı.

ULAŞIMDA AKSAKLIK

Eunice Fırtınası, sadece birçok gün önce kuzeydoğu İngiltere’de bazı bölgelerde elektrik kesintilerine ve ulaşımda aksaklıklara yol açan Dudley Fırtınası sonrası geldiği için; henüz ilk fırtınanın etkisini atlatamayan bölgelerde sıkıntılara yol açabilir.

Dudley Fırtınası sebebiyle İskoçya’da Çarşamba akşamı tüm trenler iptal edilmişti, tren yolları Perşembe günü yeniden işlemeye başladı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar