Connect with us

İngiltere

Evden çalışıyorsanız 125 £ ‘a kadar geri ödeme almak için online uygulama

HMRC, koronavirüs pandemisi sırasında işçilerin evden çalışmak zorunda kalmaları durumunda vergi indirimi talep etmelerine yardımcı olacak yeni bir çalışma başlattı.

Published

on

By

1 Ekim’de başlatılan çevrimiçi portal, çalışanların ek masrafları geri almalarına yardımcı olmak için oluşturuldu. HMRC, program başladığından bu yana 54.800’den fazla başvuruda bulunulduğunu söyledi. Uygulamanın işleyiş şekli şöyle olacak; çalışanlar vergi ödedikleri orana göre vergi indirimi talep edebilecekler.

Örneğin, eğer çalışan bir işçi % 40 vergi oranı öderse ve haftada 6 £ vergi indirimi talep ederse, haftada 2.40 £ (haftada £ 6’nın % 40’ını) alacak. Yıl boyunca bu, vergi mükelleflerinin ödedikleri vergiyi 124,80 sterlin azaltabileceği anlamına gelebilir.

% 20 vergilendirilen işçiler ödedikleri vergiyi 62,40 sterlin azaltabilirler. Başvuru onaylandıktan sonra, çevrimiçi portal, kişinin vergi kodunu 2020 ila 2021 vergi yılı için ayarlıyor. Çalışan, vergi indirimini doğrudan maaşıyla alacak ve 2021 Mart ayına kadar düzeltme almaya devam edecek.

Vergi indirimi için ne talep edilebilecek?

HMRC kuralları uyarınca vergi talep edebileceğiniz belirli şeyler var:

  • Evden çalışma masrafları
  •  İşlerini yapmak için gereken küçük aletleri onarmak veya değiştirmek (örneğin makas veya elektrikli matkap)
  • Uzmanlık gerektiren giysilerin temizlenmesi, tamiri veya değiştirilmesi (örneğin, markalı bir üniforma veya güvenlik botları)
  • İş kilometre (işe gidip gelme değil, iş için yapılan syahatler)
  • Seyahat ve gece masrafları
  • Profesyonel ücretler ve abonelikler

Buyöntemle, tek seferlik bir ödeme almayacaksınız, bunun yerine işvereninizden haftalık veya aylık ödemelerinizin bir parçası olarak maaşınıza dahil edilecek. Alacağınız rakamı da maaş bordrosunda görebileceksiniz.

Uygun olup olmadığınızı kontrol etmek ve çevrimiçi aracı kullanmak için https://www.gov.uk/tax-relief-for-employees sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ne kadar para ödenecek?

Alınabilecek para miktarı, vergi oranlarına bağlı olacak. Örneğin;

  • % 20’lik standart vergi oranını ödeyenler için haftalık 1,20 £ talep edilebilir.
  • % 40 gibi daha yüksek oranda vergi ödeyen kişiler için haftada 2.40 £ talep edilebilir.
  • % 45 ödeyen ek oran vergi mükellefleri haftada 2.70 £ talep edebilir.

Kapatma başlangıcından (23 Mart) itibaren evden çalışması gereken ve bu hafta ofise geri dönen çalışanlar, 24 haftalık bir talepte bulunabilirler. Bu, standart oranlı vergi mükellefleri için 28 sterlin, daha yüksek oranlı vergi mükellefleri için 56 sterlin veya ek oranlı vergi mükellefleri için 63 sterlinlik bir geri ödeme anlamına geliyor.

Kaynak: The Sun

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar