Connect with us

Dünya

Evi soğuk olduğu için kimse ziyaretine gitmeyince imza kampanyası başlattı

Evi çok soğuk olduğu için torunları ziyarete gelemeyince imza kampanyası başlatan Diane Skidmore, 350 bin imza topladı. 7 torun sahibi büyükanne, Downing Sokağı skandallarının “dikkatleri esas mesele olan eşitsizlikten farklı bir yöne çektiğini” söyledi.

Published

on

Ailesinin ve arkadaşlarının ziyaret edemeyeceği kadar soğuk bir evde yaşayan emekli, her hanenin düzenli olarak bir miktar ücretsiz enerji alması için kampanya başlattı.

Londra’nın güneyindeki Brixton’da, yalıtımı kötü bir sosyal konutta yaşayan 72 yaşındaki Diane Skidmore’ın söylediğine göre evi o kadar soğuk ki 7 torunu onu ziyaret gelmiyor ve evine uğrayan komşuları “tir tir titriyor”.

Enerji tavan fiyatının bu ay Birleşik Krallık’ta (BK) en az yarı yarıya artması sonucu fiyatların rekor seviyelere ulaşmasının ardından Skidmore, maliyeti yüzünden ısıtma sistemini açmaktan kaçınıyor.

Enerji maliyetleri zirve yaparken sosyal sigorta, enflasyon ve belediye vergi oranlarının da artış göstermesi 70 yıldır yaşam standartlarındaki en büyük gerilemeye katkıda bulundu.

Skidmore ısınma, yemek pişirme ve aydınlatma gibi temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için Britanya’daki her haneye ücretsiz enerji verilmesi gerektiğini ileri sürerken, bu önerisinin windfall vergisiyle (BK’de özelleştirilen kamu kuruluşlarının kârına getirilen vergi -ed.n.) finanse edilebileceğini ekledi.

Metro’ya konuşan Skidmore, ücretsiz enerji fikrinin Evrensel Temel Gelir önerilerine benzediğini söylüyor. Bu projeyle bazı ülkelerin hükümetleri, yaşam kalitesini artırmak için (gelir düzeyine bakmaksızın) her yurttaşa düzenli olarak bir miktar para ödemeyi test ediyor.

Yakıt yoksulluğuna karşı 10 yıldan uzun süredir kampanya yürüten Skidmore, rağbet gören imza kampanyasını kampanya ekibi Fuel Poverty Action adına hazırlamıştı.

İmza kampanyasına 350 binden fazla imza atıldı. Gereken 100 bin imzayı aştığı için kampanyanın Avam Kamarası’nda tartışmaya sunulması bekleniyor.

Skidmore çok sayıda kişinin bu kampanyayı “istekleriyle uyumlu olduğu için” desteklediğini düşündüğünü belirtti.

Skidmore, Metro.co.uk’a şunları söyledi:

-Downing Sokağı’ndaki parti skandalı, halkın dikkatini süregiden esas meseleden farklı bir yöne çekiyor ve süregiden bu esas mesele, zenginlerle yoksullar arasındaki mutlak eşitsizlik.
-Halk günbegün mücadele ediyor, açlık çekiyor ve donuyor… oysa diğerleri pandemi sırasında milyarlar kazandı.
-Boris Johnson ve Rishi Sunak işe yarayacak fikirler üretmeliydi ama bir tane fikirleri yok. Gerçeklikten çok uzaklar.
-İmza kampanyası, nasıl fark yaratılacağına dair bazı mantıklı öneriler getiriyor.

Enerji fiyatları krizine tepki olarak BK Maliye Bakanı Rishi Sunak, müşterilerin kredi olarak hükümetten 200 sterlin (yaklaşık 3 bin 800 TL) indirim alacağını söylemişti.

Eski sağlık çalışanı Skidmore şöyle diyor:

Halk kredi istemiyor, bu sadece borca girdiğiniz anlamına geliyor. Bunu nasıl geri ödeyebiliriz ki? Kredinin gerçekte kimseye bir faydası yok.

 

 

 

Haber: Independent Türkçe

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar