Connect with us

Dünya

Evlendikten hemen sonra eski eşine böbreğini vermek için hastaneye gitti

ABD’de bir kadın evlendikten iki gün sonra kocasının eski eşine böbreğini verdi.

Published

on

Florida eyaletinde yaşayan Debby Neal-Strickland ve Jim Merthe 10 yıllık beraberliğin ardından geçen yıl kasım ayında evlendi. Neal-Strickland gelinliğini çıkarmasının üzerinden 48 saat geçmeden bu kez hastane önlüğü giyerek kocasının eski eşi Mylaen Merthe’e böbreğini vermek üzere hastaneye gitti.

59 yaşındaki Merthe uzun yıllardır böbrek yetmezliğiyle mücadele ediyordu ancak geçen yıl durumu kötüleşti ve böbrekleri yalnızca yüzde 8 oranında çalışmaya başladı. Aynı dönemde kızı hamile olan Merthe ilk kez anneanne olmak üzereydi. Durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye yatırıldı. Kardeşi böbreğini bağışlamak istedi ancak dokuları tutmadı.

Tam da bu aşamada eski kocasının yeni eşi Neal-Strickland devreye girdi ve böbreğini vermek için gönüllü oldu.

Neal-Strickland kızının doğum yaptığını ancak Merthe’nin onun yanında olamayacağını düşününce gönüllü olmaya karar verdiğini anlattı: “ Bu durumu değiştirmem gerekiyordu. Dokularımız uyuşuyordu, böbreğimi vermeliydim. Birinin durumu organa bağışına ihtiyacı olacak kadar kötüyse muhtemelen kurtulamayacak demektir. Hızla harekete geçmem gereken bir durum olduğunu biliyordum.”

Operasyon sonrası kendine geldiğinde ilk olarak “Merthe ne durumda” diye sorduğunu söyleyen Neal-Strickland şöyle devam etti: “İlk andan itibaren daha sağlıklı görünmeye başlamıştı. Gözlerinin altındaki koyu lekeler azalmıştı. İkimizin de yüzünde maskeler vardı. Hem ağladık hem de güldük.”

Merthe eşinden 20 yıl önce ayrılmıştı, eski eşler boşandığından beri iyi anlaşıyor ve iki çocuğuna ebeveynlik yapmaya devam ediyordu. Merthe ve Neal-Strickland ise aile toplantılarında bir araya geliyor ve arkadaşça vakit geçiriyordu. Ancak bu hayatını değiştiren olayla birlikte Merthe Neal-Strickland’le daha da yakınlaştı.

Şimdi birbirlerine ‘ böbrek kızkardeşim ‘ diye hitap ediyor ve bu yaz için ailece tatile gitme planları yapıyorlar.

Kaynak: Diken

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar