Connect with us

Sağlık

Evlendikten sonra neden kilo alınır?

Published

on

By

Evlendikten sonra kilo almak artık herkesin deneyimlediği ya da en azından bir yakının deneyimlediği bir şey. Evlendikten sonra kilo almanın nedenleri üzerine kafa yorulsa da bunun yüzde yüz doğru bir cevabı yok. Evlendikten sonra kilo almak aşırı zayıfların iple çektiği, kilo vermek isteyenlerin ise fena halde korktuğu bir şey. Evlendikten sonra kilo almak eğer korkulu rüyanızsa eşinizle doğru bir beslenme oluşturarak bunu aşabilirsiniz. Unutmayın, kilo almak bulaşıcıdır. İşte evlendikten sonra kilo almanın nedenileri

Gece atıştırmaları etkili

Evlenen kişilerin kilo almaya eğilimli olmasının nedenleri arasında ilk sırayı beslenme düzeni alır. Evlenen kişiler, yalnız yaşadıkları zaman dilimine veya öğrencilik hayatlarına nazaran daha düzenli beslenirler ve eşleri ile uzayan akşam yemekleri ve gece atıştırmaları kilo almalarına neden olur.

Beğenilme duygusu azalır

Yeni evlenen insanların doğal olarak bilinçaltında beğenilme duygusu azalır. Bu durum oldukça doğal bir evredir. Kişi artık onu sonsuza dek seveceğine inandığı biriyle beraberdir ve aynı zamanda karşı tarafın onu her zaman her koşulda beğeneceği düşüncesi bilinçaltına yerleşir. Bu durum kişinin kendi kişisel bakımını aksatmasına ve en başta kilo almasına sebep olur.

Gelinlik provası bitmiştir

Evlilik arifesinde gelinlik provası ve akabinde yapılması zorunlu birçok hazırlıklar ile uğraşılırken hızla kilo veren gelin ve damat evlendikten sonra verdikleri kiloları doğal vücut işleyişinin gereği geri alırlar. Bu durum oldukça normaldir. İnsan metabolizması bunu gerektirir.

Kilo almak bulaşıcıdır

Yapılan bir araştırmaya göre aileleri veya arkadaşları şişman olanlar, şişmanlık üzerinde çok fazla objektif değerlendirmede bulunamıyorlar ve kilo almaya oldukça eğilimliler. Kişinin sosyal çevresinde fazla kilolu insanların sayısı arttıkça kişinin fazla kilolu olma riski de bir o kadar artıyor. Eşler arasında da fazla kiloların bulaşıcı olması şaşırtıcı değil. Evlilik, düzenli bir hayatı da birlikte getiriyor. Yapılan bilimsel çalışmaların sonucu da bu yönde. Evlilik vücut ağırlığının artmasına yol açan faktörlerden biri ve en az iki yıllık evli olanların vücut ağırlıkları ve kilolarının boylarına göre olan oranı birbirine çok benzer.

Cinsel ilişki sonrası kan şekeri düşer

Cinsel ilişki sonrasında harcanan enerji ile kan şekeri düşebilir ve bu durum özellikle karbonhidratlı gıdalara yönelimi artırabilir. Bu noktada doğru bilinen bir yanlışı düzeltmekte de fayda var: “Cinsel ilişki sonrası iştah artmaz.” Yapılan yeni araştırmalar, seks sırasında salgılanan oksitosin hormonunun iştahı azalttığını ve yeme miktarını olumlu etkilediğini göstermektedir. Lütfen düşen kan şekeriniz için küçük bir atıştırmalık ile yetinin ve oksitosin hormonunuzun keyfini çıkarın.

Televizyon alışkanlığı

Bekar çiftlere oranla, evli çiftler daha fazla evde zaman geçirdikleri için ve maalesef ki televizyon başında daha çok kaldıkları için sürekli ellerinin altında atıştırmalık abur cubur bir şeyler ararlar.

Peki ya balayında alınan kilolar

Düğün sonrasında yapılan balayı tatilinde ki her tatil sonrasında olduğu gibi zaten alınan kiloların üstüne daha fazla kilo eklenir. Yani sonuç olarak gelinliğin ve damatlığın içinde daha fit, yakışıklı, güzel durmak için harcanan tüm diyet ve spor boşa gitmeye daha evliliğin ilk haftası yani balayı haftasında boşa gitmeye başlar.

Aile ziyaretleri

Evliliğin devamında geçen aylarda sürekli aile ziyaretleri ve o aile ziyaretlerinde gelinin ve damadın adına verilen (tabii ki de anne elinden çıkan) leziz yiyecekler, bunun yanı sıra sizin gibi evli olan arkadaşlarınızla düzenlediğiniz yemek organizasyonları kilo almanızı devam ettiren bir diğer öğelerdir.

Yemek yapmayı henüz bilmiyorsunuz

Ancak en büyük sebepse henüz daha yemek yapmayı tam anlamıyla bilemeyen veya üşenen yeni evli çiftlerimizdir. Yemek olmayan eve dışarıdan söylenen fast food tarzı yiyeceklerin sonucu olarak kiloların gelmesi kaçınılmaz.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar