Connect with us

Teknoloji

Facebook hesabınızın hacklendiğini nasıl anlarsınız?

Yarım milyardan fazla Facebook kullanıcılarının hesap bilgilerine ulaşıldığı haberi tüm sosyal medya kullanıcılarını endişelendirdi. Peki, Facebook hesabınızın hacklendiğini nasıl anlarsınız?

Published

on

Hafta sonu boyunca, yarım milyardan fazla Facebook kullanıcısının hesap bilgilerinin çevrimiçi olarak sızdırıldığı doğrulandı.

533 milyon Facebook hesabının bilgilerinin sızdırılmasıyla kabaca her beş Facebook kullanıcısından birisi etkilenmiş oldu.

Bu aynı zamanda, herhangi bir Facebook kullanıcısının hesap bilgilerinin yaklaşık yüzde 20 ihtimalle sızdırıldığı anlamına geliyor. Sızdırılan verilerin 2019’da bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği ve yakın zamanlarda çevrimiçi olarak bir veritabanı ortamında herkese ücretsiz olarak yayınlandığına inanılıyor. Sızdırılan veriler, hesaplarına ulaşılan Facebook kullanıcılarının aşağıdaki kişisel bilgilerini içeriyor:

Ayrıca hafta sonu, sızdırılan veriler arasında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bilgilerinin yanı sıra Facebook kurucu ortakları Chris Hughes ve Dustin Moskovitz’in bilgilerinin de olduğu ortaya çıktı. Şu anda Facebook bilgilerinizin sızıntıya dahil olup olmadığını öğrenmek için özel bir araç yok.

Ancak Facebook hesabınıza erişilip erişilmediğini kontrol etmenin dolambaçlı bir yolu var.

E-posta adresinizde herhangi bir ihlal görünmese bile, Facebook şifrenizi değiştirmek ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmek işe yarayabilir.

Şifrelerin Facebook sızıntısına dahil edildiği düşünülmese de bazı durumlarda bilgisayar korsanları bu Facebook hesaplarıyla ilişkili e-posta adreslerini de ele geçirebilir.

Daha sonraki süreçte, Facebook hesabınıza girmek için e-posta adresiyle birlikte yaygın olarak kullanılan şifre kırma araçlarını kolayca kullanabilirler. Bu nedenle, tamamen rastgele sayı, rakam ve karakterlerden oluşan ve hesabınızda 2 aşamalı girişi etkinleştiren güçlü, benzersiz bir şifre edinmeniz gerekir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar