Connect with us

Teknoloji

Facebook, Instagram, Apple gibi birçok dev şirketten 26 milyon kullanıcı hesabı çalındı

Aralarında Facebook, Instagram, Apple ve Netflix gibi devlerinde bulunduğu onlarca şirketin kullanıcı verilerinin iki yıl boyunca çalındığı ortaya çıktı.

Published

on

Hackerların, 2018-2020 yılları arasında Amazon, Apple ve Facebook gibi dev isimler de dahil olmak üzere pek çok önemli şirketten 26 milyon kullanıcının oturum açma bilgilerinin ele geçirildiği açıklandı.

Güvenlik şirketi NordLocker tarafından açıklanan kötü amaçlı yazılım saldırısında, 3.25 milyon Windows bilgisayardan ödeme bilgilerinin de çalındığı ifade edildi.

Çalıntı bilgilerle dolu 1.2 terabaytlık bir veritabanı da açığa çıkmış durumda. Hesapları hedef alınan diğer firmalar arasında ise eBay, Paypal, Roblox, Steam, Twitch ve Twitter da var.

NordLocker’ın yayınladığı rapora göre saldırıyı tetikleyen kötü amaçlı yazılım e-posta ve Adobe Photoshop 2018’in ön yüklemeli sürümleri ile bir dizi bilgisayar oyunu da dahil olmak üzere yasa dışı yazılımlar aracılığıyla sistemlere bulaşmış. Truva atı tipi bir kötü amaçlı yazılımın, 2018 ile 2020 yılları arasında 26 milyon oturum açma kimlik bilgisi de dahil olmak üzere pek çok veriyi çalmasının yanında, kurbanların web kameralarını ele geçirildiği ve ardından insanlar kullandıkça ekran görüntülerini aldığı da söyleniyor.

Çalınan verilerin herhangi bir dolandırıcılıkta kullanıldığına dair ise henüz bir kanıt bulunmuyor.

NordLocker, bulduğu devasa çalıntı veri önbelleği hakkında şu açıklamayı yaptı: “Açıklığa kavuşturmak istiyoruz: Bu veritabanını biz satın almadık ve diğer tarafların bunu yapmasına göz yummayız. Bir bilgisayar korsanı grubu yanlışlıkla veritabanının yerini ortaya çıkardı.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar