Connect with us

Dünya

Fazla kahve tüketmek beyin hasarına yol açabilir

ABD’li diyet uzmanlarının aktardıklarına göe, alkol, şekerli içecekler ve kahvenin fazla tüketilmesi beyin hasarına ve bilişsel bozukluklara neden olabilir.

Published

on

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan kahve, hayatımızın bir parçası ve sosyal hayatı canlı tutan bir sosyalleşme aracı olan içecek. ‘Eat This, Not That’ sitesinin ABD’li diyet uzmanlarına dayandırarak aktardığına göre alkol, şekerli içecekler ve kahvenin fazla tüketilmesi, beyin hasarına ve bilişsel bozulmaya neden olabilir.

Fazla miktarda alkol kullanımının beyin nöronlarını hızla öldürdüğünü ve ona ciddi zararlar verdiğini belirten uzmanlara göre, kahvenin aşırı kullanımı da aynı derecede zararlı.

DEMANS OLUŞUMUNA SEBEP OLABİLİR

Uzmanlar, az miktarlarda kafeinin bilişsel işlevler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, ancak aşırı kullanımının taban tabana zıt bir etkiye yol açabileceği ve bu içeceğin günde 6 fincandan fazlasının beynin küçülmesine ve demansın gelişmesine neden olabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar ayrıca, şeker oranı yüksek içeceklerin de beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini kaydetti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar