Connect with us

Ekonomi

Fitch, Türkiye’de dolar beklentisini açıkladı

Fitch’in Avrupa kredi notları direktörü Douglas Winslov, yaptığı sunumda Türkiye’de erken faiz indiriminin önemli bir risk olduğunu vurguladı.

Published

on

Fitch, Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 17’ye düşürmek için yılın son birkaç ayına kadar beklemesini öngördüğü ve enflasyonun yıl sonunda yüzde 15.5 seviyesine gerilemesini beklediğini açıkladı.

Fitch’in Avrupa kredi notları direktörü Douglas Winslow, gerçekleştirdiği online sunumda ‘erken’ faiz indiriminin önemli bir risk olduğunu ve TCMB’nin yakında, yüzde 19 seviyesinde bulunan politika faizini düşürmek için fırsat arayacağını söyledi.

“Riskler ile karşı karşıya”

Yıllık enflasyon, uzun süredir devam eden yükselişin ardından geçtiğimiz ay yüzde 17’nin altına inmişti. Winsow, enflasyonun kasım ayına kadar yüzde 17 civarında kalacağını belirtti.

Fitch’teki Türk bankaları biriminin başkanı Lindsey Liddell sunumda, Türk bankalarının kısmen TL’deki değer kaybı, yüksek dış borcu ve yabancı fonlara aşırı bağlılığı nedeniyle “önemli” aktif kalitesi riskleri ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fitch, Dolar/TL’nin yıl sonuna kadar 8.9’a yükselmesini bekliyor

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar