Connect with us

Gündem

Fransa, ülkeye giriş şartlarını açıkladı: Hangi ülke vatandaşları girebilecek?

Fransa Ulaştırma Bakanlığı, 9 Haziran’dan itibaren Covid-19’a karşı aşılanan Avrupalıların negatif bir PCR testi istenmeden Fransa’ya gelebileceklerini açıkladı.

Published

on

CNEWS televizyonuna konuşan Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Djebbari, “9 Haziran’dan itibaren aşı olan Avrupalıların Fransa’ya PCR testi yapmadan gelebileceğini duyuruyoruz” dedi.

Turizmden Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne ise, Fransa’ya seyahat koşullarını daha detaylı bir şekilde açıkladı. Buna göre Fransız hükümeti, tüm ülkeleri Covid-19 vaka sayısı ve varyant yüzdesine göre 3 farklı kategoriye ayırdı.

Yeşil bölge:

Avrupa Birliği ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İsrail dahil olmak üzere yeşil bölge için 2 senaryo var. Avrupa Birliği’nin tanıdığı aşılardan birini olan PCR testi yaptırmadan Fransa’ya girebilecek. Diğerleri ise Fransa’ya girişte maksimum 72 saatlik negatif sonuçlu bir PCR veya antijen testi sunmak zorunda.

Turuncu bölge:

Jean Baptiste Lemoyne, turuncu bölgenin “virüsün dolaşımının hala var olduğu ancak kontrol altında olduğu ve endişe verici varyantların bulunmadığı ülkelerle” ilgili olduğunu açıkladı.

ABD, İngiltere dahil birçok ülke turuncu bölgede. Bu durumda aşı olanlar 72 saatlik PCR testi veya 48 saatlik antijen testi ile Fransa’ya girebilecek.

Aşı olmayanların Fransa’ya girişi, sadece ailevi, mesleki veya acil sebeplerden dolayı kabul edilecek. Aşı olmayan turistler Fransa vizesi alamayacak.

Kırmızı bölge:

Turuncu bölgeden farklı olarak aşı olsa dahi, sadece gerekli sebepleri olan Fransa’ya girebilecek. Ayrıca bu bölgelerden gelen Fransız vatandaşları veya oturum sahipleri, ülkeye geldiklerinde 10 günlük mecburi karantinada kalmaları gerekecek.

Jean-Baptiste Lemoyne, “Fransızların gösterdiği çabaları boşa çıkarmamak ve yeni varyantların ithal edilmesini önlemek için sağlık güvenliğine ihtiyacımız var” dedi.

3 Haziran 2021 tarihinde kırmızı listeye alınan ülkeler şöyle: Türkiye, Arjantin, Bahreyn, Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Surinam, Uruguay ve Güney Afrika. Bu liste düzenli olarak güncelleniyor.

Kaynak: euronews

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar