Connect with us

Dünya

Fransa’da aşı kartı uygulamasına karşı binlerce kişi sokağa indi

Fransa’da yaklaşık 200 bin kişi, hükümetin Covid-19 salgınını önlemek için getirdiği aşı kartı uygulamasını protesto etti. Eylemciler, “Sağlık pasosuna hayır!” sloganları attı.

Published

on

Fransa’da artan Covid-19 vakalarına karşı hükümetin toplu taşıma araçları, hastaneler, kültür merkezleri, spor ve eğlence merkezleri gibi kamusal alanlara girmek için aşı kartı uygulamasına karşı çıkan 200 bin kişi birçok kentte gösteri düzenledi. Başkent Paris’te polis ve göstericiler arasında çatışma çıktı, polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’da paylaştığı mesajda, 10’u Paris’te olmak üzere 19 göstericinin gözaltına alındığını duyurdu. Protestocular, bireysel özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle aşı kartı uygulamasına karşı çıkıyor. Marsilya, Lyon, Montpelier, Nantes ve Toulouse dahil birçok kentte toplanan protestocular, “Özgürlük!” ve “Sağlık pasosuna hayır!” sloganları attı.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, üç hafta sonu devam eden gösterilere bu kez 200 bini aşkın kişinin katıldığını, bunun 14 binden fazlasının Paris’te olduğunu açıkladı.

Müze, sinema, havuz gibi yerlere girmek için iki doz Covid-19 aşısı olduğunu belgeleme veya negatif test sonucu uygulaması yürürlüğe girmişti. Parlamentoda bu hafta oylanan yeni yasa ile sağlık çalışanları için Covid-19 aşısı zorunluluğu getirildi. Aşı kartı uygulaması ise restoran, bar, tren ve hastaneleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

Kaynak: BBC Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar