Connect with us

Dünya

Fransa’da kocasıyla seks yapmadığı için boşanma davasında haksız bulunan kadın AİHM’e başvurdu

Fransa’da “cinsel ilişkiye girmediği” gerekçesiyle yerel mahkemedeki boşanma davasını kaybeden kadın, hakkını aramak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Published

on

İsmi açıklanmayan ve ülkedeki feminist grupların da desteğini aldığı belirtilen kadın, Fransız mahkemesinin hükmünün, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “özel yaşama müdahale” ve “fiziksel bütünlüğün ihlali” anlamına geldiği şikayetinde bulundu.

Versailles İstinaf Mahkemesi, 2019 yılında aldığı kararda, Kocasıyla cinsel ilişkiye girmediği için boşanma davasında kadını suçlu taraf ilan etmişti.

Fransız mahkemesi gerekçeli kararında, kadının birlikte yaşamın sürdürülmesini katlanılmaz kılan, evlilikle ilgili sorumluluk ve hükümlülükleri yerine getirmediğine hükmetmişti.

AİHM’deki davaya müdahil olan feminist gruplar yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “Evlilik cinsel kölelik değildir ve olmamalıdır. Fransız yargısı, evlilik görevini dayatmaya devam ediyor ve böylece kadınların cinsel ilişkiye rıza gösterme ya da kabul etmeme hakkını inkar ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Fransa’da kayıtlara geçen 94 bin tecavüz veya tecavüz girişiminde saldırganların yüzde 47’sinin kurbanın eşi veya eski eşi olduğu kaydedildi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar