Connect with us

Dünya

Fransa’da Le Pen seçim öncesi zimmetine para geçirmekle suçlanıyor

Fransa’da 24 Nisan’da yapılacak seçimler öncesi açıklanan rapor, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la ikinci tura kalan Ulusal Cephe’nin adayı Marine Le Pen hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını yeniden gündeme getirdi.

Published

on

Le Pen, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) görev yaparken yaklaşık 620 bin euro tutarında yolsuzluk yapmakla suçlanırken avukatından söz konusu iddiaya yalanlama geldi.

The Guardian’ın haberine göre, Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin Le Pen’le ilgili 116 maddelik raporunun detaylarına Fransa’da araştırma sitesi Medipart yer verdi. Buna göre, Le Pen 2004-2007 AP üyesi olduğu dönemde 137 bin euro tutarındaki AB fonunu şahsi çıkarları için kullandı. 2010’da ise “Avrupa’da Mali Kriz” başlıklı bir toplantı için 5 bin euro otel ücreti gösterildiği ancak toplantının Le Pen’in partisiyle ilgili olduğu yönünde bulgulara erişildiği belirtildi.

Söz konusu raporda benzer detayların yer aldığı aktarıldı. Le Pen hakkında AB fonlarını zimmetine geçirmekle ilgili suçlamaların 2016’dan bu yana olduğuna dikkat çekilen haberde, son raporun seçimlerden hemen önce yayınlanmasına dikkat çekildi.

Le Pen’in avukatı Rodolphe Bosselut, AFP’ye yaptığı açıklamada rapordaki bazı bulguların 10 yıldan daha eski olduğunu iddia etti. Bosselut, Le Pen’in Fransız yargı makamları tarafından ifadeye çağrılmadığını ve söz konusu raporun da taraflarına gönderilmediğini söyledi.

Le Pen, AB fonlarını kötüye kullanmak suçlamasıyla 2018 yılından bu yana soruşturma altında bulunuyor. Benzer bir başka soruşturmanın ise 2016’dan beri devam ettiği ve Le Pen’in konuyla ilgili geçen yıl yazılı olarak ifadesinin alındığı da haberde belirtildi.

Duvar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar