Connect with us

Gündem

G7 Zirvesi: Biden ve Johnson, NATO’nun Atlantik Bildirisi’ni güncelledi

ABD Başkanı Joe Biden, G7 zirvesi öncesi İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı görüşmede, Çin ve Rusya dahil olmak üzere bir dizi dış politika konusunu ele aldı.

Published

on

Liderler, 1941’de İngiltere Başbakanı Winston Churchill ve ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in savaş sonrası dünya için hedeflerini belirledikleri Atlantik Bildirisi’nin güncellenmesi üzerinde anlaşma sağladı.

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, demokrasi ve serbest ticareti teşvik eden Birleşmiş Milletler ile NATO’nun kurulmasına yol açan orijinal Atlantik Bildirisi’ne siber saldırılarla mücadele etmek, iklim değişikliği konusunda da acilen harekete geçmek ve biyolojik çeşitliliği korumanın da eklendiği belirtildi.

Söz konusu bildirinin güncellenmesi, iki ülke arasındaki müttefik ilişkilerin özellikle Rusya ve Çin karşısında güçlendirileceği anlamına da geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Zirvesi’nin yapılacağı Cornwall’da bir araya geldi. (Andrew Parsons/Downing Street/Pool – Anadolu Ajansı)

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, birçok konuyu ele aldıklarını belirterek, “Biden yönetimini ve Joe Biden’ı dinlemek harikaydı. Çünkü güvnelikten NATO ve iklim değişikliğine kadar bizimle birlikte yapmak istedikleri çok şey var” dedi.

Biden ve Johnson, iki ülke arasındaki iş birliğini, İngiltere-ABD Serbest Ticaret Anlaşması’na doğru ilerletme konusunda da anlaşmaya vardı. İki lider, Belfast (Hayırlı Cuma) Anlaşması’na ve barış sürecinin kazanımlarını korumaya olan bağlılıklarını yineledi.

Biden ve Johnson, hem İngiltere hem de AB’nin birlikte çalışma ve Kuzey İrlanda, Büyük Britanya ve İrlanda Cumhuriyeti arasında serbest ticarete izin vermek için pragmatik çözümler bulma sorumlulukları olduğu konusunda anlaştı.

Derleyen: Vildan Uygunoğlu

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar